Brazílie už zná termín vypouštění arů škraboškových do přírody. Zbývá necelý měsíc

Zhruba tři týdny dělí první desetičlennou skupinu arů škraboškových v aklimatizační voliéře v rezervaci poblíž severobrazilského města Curaçá od chvíle, kdy bude vypuštěna do volné přírody. Po 22 letech se tak tento vzácný modrý druh ary vrátí do biotopu, kde byl poslední volně žijící jedinec spatřen v roce 2000. Termín vypouštění stanovily brazilské úřady ve spolupráci s německým Sdružením na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) na 11. června. Stane se tak zhruba s ročník zpožděním, které způsobila opatření proti šíření koronaviru. Brazílie patřila mezi země nejvíce postižené pandemií Covid-19 na světě, protože vedení země dlouho nechtělo zavádět žádné zákazy a preventivní opatření.

„Původní termín vypuštění prvních arů škraboškových do volné přírody v brazilské Caatinze byl naplánovaný na rok 2021 a musel být odložen na neurčito. Pandemie měla vliv i na naši práci. Byly to těžké časy, zejména pro náš tým v Brazílii,“ popsalo ACTP na svém oficiálním profilu na Facebooku. Ochránci ale nelenili a využili čas pro testování mikrovysílaček, kterými budou vybaveni všichni vypuštění papoušci. „Vyvinuli jsme a otestovali mikrovysílačky a úspěšně jsme je integrovali do projektu, abychom jejich pomocí mohli zjistit a vyhodnocovat pohyb arů škraboškových v divočině. Dokončili jsme také stavební práce na jedenáct metrů vysoké vypouštěcí voliéře v Release Center Spix’s Macaw,“ dodalo ACTP.

V Brazílii vybrali prvních 10 arů škraboškových pro návrat do volné přírody

 

Monitorovat je budou mikrovysílačky a drony

Papoušci připravení na vypuštění jsou vůči lidem velmi plaší, což je ale nezbytný předpoklad pro jejich návrat do přírody. Společně s ary škraboškovými mají úřady vypustit i skupinu arů marakán, které obývají stejný biotop a mají vypouštěné ary škraboškové naučit, kde najít potravu a jak se skrýt před predátory. ACTP nedávno vypsalo výzvu, že hledá dobrovolníky, kteří by pomohli s monitoringem vypouštěných ptáků a údržbou chovného zařízení přímo v rezervaci pro ary škraboškové. Zájemci se budou na místě střídat v tříměsíčních intervalech a po většinu doby budou odříznutí od civilizace, byť na místě bude internetové připojení. Dobrovolníci mají doplnit stálé ošetřovatele v chovném centru od ACTP.

Brazilské chovné centrum Release Center Spix’s Macaw vystavělo německé ACTP a v březnu 2020 do něj přesunulo 52 arů škraboškových z Německa. Loni v dubnu centrum zaznamenalo první úspěšný odchov mláděte. „Šlo o první mládě, které se vylíhlo v domovině svých předků po více než 30 letech,“ konstatuje ACTP. Přímo v Brazílii se ale daří ary škraboškové odchovávat i jinde, konkrétně v chovném zařízení Lymingtonovy nadace u Sao Paula. Nadace je rovněž zapojena do projektu návratu ary škraboškového do přírody. Vypuštěné ptáky budou ochránci monitorovat nejen prostřednictvím mikrovysílaček, ale použijí také drony, protože rezervace určená pro tyto vzácné papoušky je poměrně rozlehlá.

Na vypouštěné ary škraboškové v Brazílii budou dohlížet drony

Chcete originální plakát ary škraboškového?

Připravujeme pro vás originální ilustrovaný plakát ary škraboškového, kterým si můžete připomínat osud tohoto kriticky ohroženého druhu papouška. Plakát bude mít formát A2 (rozměr 42 x 54,9 cm), zhotovený bude kvalitním digitálním tiskem a od přelomu května a června si ho můžete pořídit buď samostatně, nebo zarámovaný. Autorkou ilustrace je Lucie Izerová, která ztvárnila i další druhy arů – celou kolekci plakátů si prohlédněte zde. Ilustrace různých druhů papoušků ara nabízíme také na hrníčcích a plecháčcích.

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..