Příští sobotu vylétne do brazilské přírody prvních osm arů škraboškových, do konce roku dalších 12

Nikoli deset, ale pouze osm arů škraboškových vypustí příští sobotu 11. června do volné přírody v první vlně projektu návratu tohoto papouška do jeho domoviny německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) ve spolupráci s brazilskými úřady a dalšími partnery. Půjde o ptáky odchované v Německu, kteří se do Brazílie přesunuli v březnu 2020 ve skupině 52 ptáků od ACTP. Sdružení nechalo v rezervaci na území původního výskytu arů škraboškových postavit chovné centrum se zázemím pro ošetřovatele a poblíž také aklimatizační a vypouštěcí voliéru, v níž nyní žije pohromadě 20 arů škraboškových. Osm jich bude příští týden vypuštěno do přírody, dalších 12 je má následovat ještě letos.

Původní biotop arů škraboškových se nazývá Caatinga. Jde o polosavanu, která se podobá poušti s polosuchým klima. V období dešťů jde o poměrně úrodné prostředí s bohatou florou i faunou, hustými stromy, vysokými keři a nízkými travinami. Během období sucha je ale problém s vodou i získáváním potravy. Vypouštěným arům škraboškovým by však měli pomoci vzdálení příbuzní arové marakány, kteří se zde přirozeně vyskytují už od dob, kdy v regionu žili i arové škraboškoví. „Ve vypouštěcím centru žijí někteří arové škraboškoví delší dobu společně s ary marakánami. Někteří z těchto zelených arů opustí vypouštěcí voliéru společně s prvními osmi ary škraboškovými 11. června a pomohou jim zvyknout si na neznámé prostředí a svobodu,“ informovalo ACTP.

Rok po přestěhování 52 arů škraboškových z Německa do Brazílie má první pár mládě

Už v době jejich objevení jich bylo jen 180

Všichni arové škraboškoví určení pro vypuštění jsou vybavení mikrovysílačkou připevněnou okolo krku, s níž se sžívali již delší dobu (vidět je i na úvodní fotografii tohoto článku). Volně žijící arové budou pod neustálou kontrolou, a to nejen prostřednictvím mikrovysílaček, ale také dronů. Přímo v terénu je pak budou sledovat dobrovolníci, které začalo ACTP najímat v průběhu dubna a v centru se začnou střídat po třech měsících od letošního září. Sledovat budou i ary marakány, kteří jsou ohroženi kvůli ničení biotopu Caatinga. V průběhu projektu návratu arů škraboškových do volné přírody tak byl spuštěn i projekt na ochranu arů marakán a obě aktivity jsou do značné míry propojené.

Vzácní modří arové nebyli nikdy příliš početní, ale jejich stavy začaly rapidně klesat na sklonku 20. století. V roce 1819, kdy byl vědecky popsán, se populace ary škraboškového odhadovala na 180 jedinců. Poměrně brzy ale začala dramaticky klesat, zejména kvůli úbytku jeho biotopu – kácení hnízdních stromů. Už v roce 1984 žili v přírodě jen čtyři poslední ptáci tohoto druhu, o dva roky později jen tři a v roce 2000 zmizel i poslední samec, který ze zoufalství vytvořil pár se samicí ary marakány. V zajetí nyní je asi 200 arů škraboškových, z toho dvě třetiny v německém ACTP. Další ptáci jsou v belgické Zoo Pairi Daiza, v Lymingtonově nadaci a Zoo Sao Paulo v Brazílii a u soukromých chovatelů ve Švýcarsku. Nelze vyloučit, že další jedinci budou i jinde.

ACTP shání dobrovolníky do brazilského centra pro vypouštění arů škraboškových do přírody

Chcete originální plakát ary škraboškového?

Připravili jsme pro vás originální ilustrovaný plakát ary škraboškového, kterým si můžete připomínat osud tohoto kriticky ohroženého druhu papouška. Plakát má mít formát A2 (rozměr 42 x 54,9 cm), zhotovený je kvalitním digitálním tiskem a můžete si ho pořídit buď samostatně, nebo zarámovaný. Autorkou ilustrace je Lucie Izerová, která ztvárnila i další druhy arů – celou kolekci plakátů si prohlédněte zde. Ilustrace různých druhů papoušků ara nabízíme také na hrníčcích a plecháčcích.

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. května 2022

Dálší článek

Dnes je Světový den papoušků. Proč se slaví a co se chystá v Česku?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější