Dnes je Světový den papoušků. Proč se slaví a co se chystá v Česku?

Již po osmnácté připadá na 31. května Světový den papoušků. Svátek, který v roce 2004 zavedla nevládní organizace World Parrot Trust (WPT), má připomínat, že tito pozoruhodní ptáci potřebují ochranu ve volné přírodě. Třetina z takřka 400 druhů papoušků na celém světě je ohrožena kvůli ztrátě přirozeného prostředí, odchytu pro obchod s domácími mazlíčky a dalším hrozbám, za kterými stoji lidé. Světový den papoušků na tento problém upozorňuje a váže se na něj mnoho ochranářských akcí po celém světě. V České republice se k této aktivitě přidala Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě, která u příležitosti Světového dne papoušků vydala speciální poštovní razítko.

Všichni návštěvníci Papouščí zoo si mohou během dneška nechat orazítkovat památník, pohlednici nebo dopis na příležitostné poštovní přepážce v Centru ekologické výchovy hned za pokladnou zoo. „Razítko je speciálně vyryté pro naši zoo Českou poštou a za rok se obdobných razítek udělá necelých dvacet. Na příslušné poště (Bošovice) pak bude ještě k dispozici 10 dní a poté bude uloženo v Poštovním muzeu v Praze,“ informovala zoo prostřednictvím sociálních sítí. Předlohu razítka, hlavu papouška kakadu, navrhl a nakreslil ilustrátor Vladimír Rimbala. Už dříve Papouščí zoo vydala vlastní poštovní známky s papoušky, které jsou rovněž k dostání přímo v této zoologické zahradě.

Papouščí zoo Bošovice vydala vlastní poštovní známky a pamětní obálky

Bošovice plánují výstavu známek s papoušky

Bošovičtí zároveň připravili ke Světovému dni papoušků unikání výstavu poštovních známek, obálek, dopisnic a razítek s námětem papoušků. Takto zaměřená filatelistická výstava proběhne v České republice vůbec poprvé. „Papoušci jsou celosvětově velmi vyhledávaný sběratelský námět i ve filatelii. Poštovní správy vydaly několik set známek, sérií, aršíků právě s tímto námětem. Celá akce se nám podařila uskutečnit díky spolupráci s Odbornou společností Fauna-Flora při Svazu českých filatelistů, které tímto děkujeme,“ dodává Papouščí zoo Bošovice. Součástí výstavy bude i aršík osmi kusů samolepicích známek s kresbami arů kaninda, arů marakána, amazoňanů nádherných, amazoňanů kubánských, kakaduů žlutolících sulaweských, aratingů škraboškových orinockých, kognů smaragdových jižních a papoušíčků vrabčích, které vydala bošovická zoo začátkem dubna.

Vůbec první Světový den papoušků uspořádal WPT v roce 2004, kdy 31. května organizoval shromáždění milovníků papoušků na Trafalgarském náměstí v Londýně. Odtud organizátoři společně s příznivci pochodovali směrem k Downing Street, k sídlu britského premiéra. Zde předali petici s 33 tisíc podpisy, která žádala úplný zákaz dovozu papoušků odchycených z volné přírody do Evropské unie. V roce 2007 pak Evropská komise oznámila definitivní zákaz dovozu volně žijících ptáků na území EU, a to včetně papoušků. U všech dovážených ptáků musí být prokázán legální původ a musí pocházet z chovů v zajetí. WPT je známý také svými kampaněmi proti pašerákům papoušků žako v Africe a překupníkům s exotickými ptáky odchycenými v přírodě.

Konec prodeje papoušků přes Facebook? Vědci chtějí vedle umělé inteligence a strojového učení zapojit i experty

Úvodní foto: World Parrot Trust

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..