Unikátní záchrana malé arakangy: hnízdní palma spadla, divocí rodiče mládě přijali v náhradní bedně

UVNITŘ VIDEO – Kolumbijským úřadům se podařilo zachránit mládě ary arakangy, které se zřítilo s palmou, v níž se nacházela hnízdní dutina dospělého páru v údolí Aburra v Medellínu. Nejen že malý ara pád přežil bez úhony, ale úředníkům se podařilo vymyslet a zrealizovat náhradní hnízdo umístěné na střeše blízkého domu, kde rodiče mládě opět přijali a pokračují v jeho krmení. Jako nové „hnízdo“ slouží umělohmotná bedýnka na ovoce, okolo které úředníci Centra pro ochranu divoké přírody postavili zástěnu, aby vytvořili příšeří. Dospělým arům okolo bedýnky připravili bidla, aby se pohodlně dostali až k mláděti a mohli posedávat poblíž umělého hnízda.

Malá arakanga byla v době pádu palmy už opeřená, ale do opuštění hnízdní dutiny jí zbývalo ještě několik týdnů. Ochránci ji odebrali domů, podrobila se veterinární prohlídce, a protože se ukázalo, že jí pád stromu nijak neublížil, začali okamžitě vymýšlet plán, jak mládě vrátit nervózním rodičům. Hnízdní palma se nacházela v medellínské čtvrti Pilarica, která je v nadmořské výšce 1512 metrů. Jedná se o původní údolí Aburra, které bylo postupně zastavěno výškovými bytovými domy. Arové arakangy zde žili dávno předtím, než se do údolí rozšířil Medellín. Na rozdíl od arů araraun a arů malých, kteří se tu také vyskytují, ale nejde o ptáky vypuštěné jejich původními majiteli do volnosti.

Ararauny hnízdí i ve venezuelské metropoli Caracasu. Lidé je přikrmují na balkónech

Arové se stále více stěhují do měst

Ararauny a arové malí žijí v Medellínu přibližně 20 let, a stejně jako arakangy si na městské prostředí dokázali dobře navyknout. Lidé je podobně jako v Caracasu přikrmují a pořizují si s papoušci fotografie a videa. Mladou arakangu ochránci nakonec umístili do otevřené umělohmotné bedýnky a pokusili se na její křik nalákat rodiče. Dospělí ptáci se neustále zdržovali v okolí spadlého stromu, což byla výhoda – o mládě se začali okamžitě starat, i když byli dost obezřetní. Ochránci proto museli zajistit, že papoušky nebude na střeše domu nikdo rušit, aby se ptačí rodiče nevylekali a mládě nadobro neopustili. V nejbližších dnech by se měla malá arakanga začít potulovat v okolí náhradního hnízda a pokoušet se o létání.

Městské populace velkých druhů arů nejsou v Jižní Americe ničím výjimečné. Například v Campo Grande na jihozápadě Brazílie hnízdí už okolo dvou set párů arů araraun a také arové zelenokřídlí. Dokonce zde přirozeným způsobem vznikly páry složené z obou druhů, které vychovaly k samostatnosti křížence v zajetí označované jako ara harlekýn. V kolumbijské metropoli Carasacu zase létají zdivočelé ararauny na balkony obyvatel sídlišť a nechají se přikrmovat. Mezi přírodně zbarvenými ptáky se pravidelně objevují i ararauny modré mutace. V tomto případě nejde o ptáky, kteří by se do metropole stáhli z okolních pralesů, ale bývalé domácí mazlíčky, kterých se jejich majitelé nebo příbuzní majitelů zbavili vypuštěním z okna.

Požáry v Amazonii vyhání ary ararauny do měst. V Campo Grande už hnízdí 158 párů

Úvodní foto: Areametropol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..