Počty kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých jsou na patnáctiletém maximu

I když letošní hnízdní sezóna neofém oranžovobřichých na tasmánském hnízdišti Melaleuco a dalších lokalitách nedosáhla rekordního počtu mláďat jako loni, v přírodě se nyní vyskytuje největší počet papoušků tohoto druhu za posledních 15 let. Stalo se tak díky vypouštění skupin mladých ptáků odchovaných v zajetí. Očekává se, že do zimovišť v jižní Austrálii letos z Tasmánie odletí 140 neofém oranžovobřichých. Z toho bude 60 mláďat, která se vylíhla v přírodě. Ještě před pěti lety tvořilo divokou populaci těchto papoušků pouze 50 jedinců. Ze zimovišť zpět do Tasmánie se ale vždy vrací méně než polovina ptáků, kteří tam na začátku zimy odlétli. Proto ochránci populaci neustále doplňují jedinci ze zajetí.

Letošní skupinu migrujících ptáků nedávno doplnilo 36 neofém, které byly vypuštěny do přírody u jezera Coneware a Western Port Bay. „Na základě monitorování populace jsme schopni identifkovat některé z ptáků, kteří se vrací do míst vypuštění a jsou jejich pravidelnými návštěvníky,“ uvedl pro Surf Coast Times ornitolog Chris Purnell z nevládní organizace Birdlife Australia. „Každoročně se vracejí a zdá se, že sebou přivádí mladé ptáky a ukazují jim, kudy se dostat do Tasmánie. Jedna dospělá samice, která se letos vrátila, s sebou od zimy 2019 doprovodila osm nových neofém.“ To je nesmírně důležité: dospělí ptáci musí naučit mladé, kudy s dostanou do zimovišť zpět na hnízdiště. Ptáci odchovaní v zajetí tuto zkušenost nemají a musí jim ji někdo předat.

Neofémy oranžovobřiché letos na Tasmánii vyvedly 60 mláďat, do zimovišť poletí 140 ptáků

Tasmánie rozšíří plochu chráněných mokřadů

„Díky reintrodukčnímu programu se tento druh posunul z pozice, kdy mu hrozilo bezprostřední vyhubení ve volné přírodě, k patnáctiletému maximu počtu ptáků ve volnosti,“ konstatuje tasmánská ministryně životního prostředí Lily D’Ambrosio. „Rekordní vládní investice do zachování biologické rozmanitosti pomáhá zachraňovat druhy, které se nachází na samém pokraji vyhynutí – zvyšující se počty neofém oranžovobřichých jsou dalším takovým úspěšným příběhem,“ dodala. Úřad pro správu povodí řeky Corangamite začal ve světle faktu ztráty přirozeného prostředí neofém oranžovobřichých monitorovat stav vegetace slanisek okolo jezera Connewarre, aby zjistil, kolik potravy a vhodných biotopů budou mít neofémy k dispozici, až se vrátí se zimovišť.

Důležitým krokem je také chystaná revize rozsahu mokřadů chráněných podle Ramsarské úmluvy a vytvoření seznamu dalších vhodných lokalit, na které by se měla rovněž vztahovat tato ochrana. Neoféma oranžovobřichá je aktuálně nejohroženějším druhem papouška na světě, který dosud žije ve volné přírodě. V zajetí existuje záložní populace asi 400 jedinců, kteří se nachází v několika záchranných chovných stanicích v Austrálii a na Tasmánii, a také v několika zoologických zahradách. Pozitivní zprávou je, že kriticky ohrožené neofémy už začínají hnízdit i na jiných lokalitách než na dosud známém Melaleucu. Ptáky odchované v zajetí ochránci nevypouští pouze na Tasmánii, ale také v zimovištích na jihu Austrálie.

Rekordní let neofémy oranžovobřiché ze zimoviště na hnízdiště přesáhl 1000 km

Úvodní foto: orangebelliedparrot.strikingly.com/Chris Tzaros

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..