Brazílie chce vrátit aru hyacintového mezi ohrožené druhy. Stalo by se tak téměř po 10 letech

UVNITŘ VIDEO – Výrazný úbytek vhodných hnízdních biotopů a změna klimatu vedou brazilské ochránce přírody ke snaze přehodnotit míru ohrožení u největšího papouška světa, ary hyacintového. Ten byl až do roku 2014 vedený v mezinárodní Červené knize ohrožených živočichů IUCN v kategorii „ohrožený“ (EN), ale poté jej Mezinárodní unie ochrany přírody přeřadila do nižší kategorie „zranitelný“ (VU). Stalo se tak na základě nových dat o početnosti populace arů hyacintových, která zejména v Pantanalu narůstala. Tomu je však zřejmě konec: po ničivých požárech, které sužovaly Amazonii a zasáhly i Pantanal, populace arů hyacintových opět klesá, ale především zásadně ubylo vhodných hnízdišť pro tyto majestátné ptáky.

Ara hyacintový už není ohrožený druh, Červená kniha IUCN ho přeřadila mezi „zranitelné“

Požáry a odlesňování jsou největší problém

Problémem je i masivní odlesňování v povodí Amazonky a oblasti Cerrado, která tvoří druhý největší komplex savan a lesů v Brazílii po Amazonii. Za vlády současného brazilského prezidenta Jaira Bolsonara mají těžařské společnosti zelenou pro kácení pralesů, které Bolsonarovi předchůdci chránili. K masivní těžbě dřeva dochází prakticky od Bolsonarova nástupu do funkce v roce 2019 a společně s požáry v řadě chráněných území způsobilo nenapravitelné škody v řadě biotopů vzácných papoušků a dalších exotických ptáků a dalších druhů zvířat. Brazilské Národní centrum pro výzkum a ochranu volně žijících ptáků (CEMAVE) proto předložilo ministerstvu životního prostředí návrh na překlasifikování úrovně ohrožení ary hyacintového na stupeň „ohrožený“.

Návrhem se nyní budou zabývat úředníci ministerstva a pokud jej resort schválí, k samotnému přeřazení dojde zřejmě až v příštím roce. Letošní změny ministerstvo zveřejnilo již 7. června a ty ještě úpravy u ary hyacintového neobsahují, upozornil server Mongabay.com. Podle Priscilly do Amaral, koordinátorky CEMAVE, se sice ochráncům dařilo udržovat populaci arů hyacintových na dobré úrovni, zejména pak díky aktivitám Institutu pro ochranu ary hyacintového, úřady však očekávaly poněkud optimističtější výsledky v porovnání se situací před rokem 2014. „Lidé, kteří pracují v terénu a věnují se tomuto druhu po desítky let, konstatují, že tlaky na ary hyacintové jsou vyšší,“ uvedla Amaral.

Brazílie chystá celostátní sčítání „hyacintů“

Zhoršující se situaci dokumentují data z největšího nocoviště arů hyacintových v Brazílii, která se nachází v rezervaci Caiman ve státě Mato Grosso de Sul poblíž ranče São Francisco. Institut pro ochranu ary hyacintového toto místo monitoruje od roku 2004, kdy se zde zdržovala zhruba tisícovka ptáků najednou. V srpnu 2020 ale při požáru shořelo 90 procent lesa a arové lokalitu opustili. „V dubnu letošního roku při našem posledním sčítání jsme jich napočítali pouze 227,“ konstatuje zakladatelka a prezidentka Institutu na ochranu arů hyacintových Neiva Guedes. „Šlo o tradiční místo, kde se tito papoušci zdržovali více než 60 let. Po ničivých požárech se většina ptáků přestěhovala jinam a už zde nenocují,“ dodala.

Během letošního roku má proběhnout celobrazilské sčítání arů hyacintových, protože ornitologové nemají představu, kolik ptáků požáry přežilo. Při posledním podobném sčítání v roce 2008 ochránci dospěli k číslu 6500, z toho více než tři čtvrtiny ptáků obývaly Pantanal. Přitom v roce 1987 žilo v Brazílii odhadem jen 2500 arů hyacintových. Menší populace se nachází i mimo největší jihoamerickou zemi v Bolívii (v roce 2000 šlo asi o 150 ptáků) a na paraguayské straně Pantanalu. Právě v tomto rozsáhlém močálu arům velmi svědčí umělé hnízdí budky, které jim vyvěšují ochránci ve spolupráci s místními farmáři. Pro ty jsou arové hyacintoví důležití i z hlediska turistického ruchu – lákají totiž do oblasti turisty a ti se rádi zdržují poblíž hnízd arů hyacintových.

Požáry v Pantanalu zničily hnízdí biotopy pro tisíc arů hyacintových. To je 15 % divoké populace

Úvodní foto: Fernando Fontour / Institut na ochranu ary hyacintového

Předchozí článek

„Ptáci bezzobáci“: Jak zabránit, aby mláďatům araraun nepřerůstala dolní čelist zobáku?

Dálší článek

Český šampionát v bodovaném exotickém ptactvu bude letos opět v Lysé nad Labem. Olomouc se dočká příští rok

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější