Ptačí útulek se chystá vypustit ary vojenské v západním Mexiku. Zřídí i pozorovací místa

UVNITŘ VIDEO – Devět arů vojenských se chystá vypustit do volné přírody poblíž západomexického města Guadalajara záchranná stanice Txori, kterou založil Španěl Cándido Buteros. Stane se tak vůbec poprvé v historii zařízení, jež se stará nejen o ary vojenské, ale také aratingy a amazoňany zabavené pašerákům. Cíle záchranné stanice je rehabilitace zabavených ptáků a jejich návrat do přírody. V případě, že to jejich zdravotní stav neumožňuje, zůstávají ptáci nastálo obyvateli stanice. Nezisková organizace sídlí necelých 20 kilometrů severozápadně od Guadalajary. Mezi obyvateli stanice je 20 arů vojenských, včetně tří chovných párů, které se pravidelně rozmnožují.

Vědci původně nevěřili, že by vypuštění ptáci mohli přežít

S vypouštěním arů do volné přírody počítal už zakladatel záchranné stanice Cándido Buteros. Ten se do Mexika přesunul poté, co ve Španělsku vypukla občanská válka a sousední Francii za druhé světové války přepadlo Německo. Cándido Buteros žil v Mexico City a podnikl cestu na koni z Guadalajary přes pohoří Sierra Occidental. Tehdy si velmi oblíbil divoké ary vojenské, jichž žilo v okolo Guadalajary opravdu hodně. Když se na stejná místa vrátil v 70. letech minulého století, zjistil, že papoušci jsou pryč, protože lesy byly z velké části vykácené a nahradily je pastviny a farmy. Tehdy se rozhodl založil záchranné centrum Txori a časem chtěl postupně do přírody vrátit své oblíbené ary vojenské. Podařilo se to ale až jeho synovi Victoru Buterosovi.

„Někteří univerzitní „experti“ tvrdili, že můj otec je blázen,“ svěřil se Victor Buteros v nedávném rozhovoru pro zpravodajský server Mexico News Daily. „Podle nich by papoušek odchovaný v zajetí nikdy neměl šanci přežít v přírodě, ale můj otec se od těchto lidí distancoval a začal spolupracovat s ornitology z Kostariky a Hondurasu, kteří dělali přesně to, co sám plánoval.“ Dařilo se jim vracet do přírody různé druhy arů, včetně arů arakang odchovaných přímo v Mexiku v záchranné stanici Xcaret v Playa del Carmen. Řada lidí těmto ptákům věštila krátkou budoucnost a byli přesvědčeni, že v přírodě zahynou. To se ale nestalo, papoušci se naučili ve volnosti přežít.

Místo vypuštění se stane turistickým centrem pro birdwatching

„Bylo to jasně zdokumentované. A tak i „experti“ tady v Mexiku začali postupně měnit názor. Na základě těchto výsledků pokračujeme v našem plánu na první vypuštění arů vojenských a budeme u tohoto druhu průkopníky v reintrodukci,“ věří Victor Buteros. V záchranné stanici Txori je celkem 20 voliér vyčleněno pro ary vojenské, z toho 10 pro chovné páry. Má také vlastní veterinární kliniku, inkubátory, líhně, hnízdní budky s uzavřeným televizním okruhem, sklad, čističku vody, solární panely, zahradu, kde pěstuje ovoce a zeleninu pro ptáky, ubytování pro ošetřovatele, z nichž někteří pracují ve stanici zdarma jako dobrovolníci. Vypouštění papoušků do volné přírody bude pro Txori vítanou novinkou.

Záchranná stanice už vybrala místo, kde by chtěla ary vojenské vypustit. Nachází se v lokalitě Rancho el Mexicano severně od Guadalajary na vrcholu 500 metrů vysokého kaňonu nad řekou Santiago. Žijí tam divocí arové vojenští se stabilní populací, již mají vypouštění ptáci ještě posílit. Victor Buteros očekává, že se z lokality stane oblíbené turistické místo pro pozorování ptáků. Proto tam chce vybudovat dvě pozorovatelny, aby lidé mohli sledovat vypuštěné papoušky. „Do projektu jsme zapojili místní lidi, budou z něho mít ekonomický prospěch,“ vysvětluje provozovatel záchranné stanice Txori. V době pandemie koronaviru stanice dokonce vydala ve spolupráci s anglickým hudebníkem Robinem Perkinsem album elektronické hudby se zpěvem mexických druhů ptáků, z jehož prodeje financovala své projekty.

Umělci natočili album elektronické hudby se zpěvem ptáků Střední Ameriky. Zpívá na něm i arara

Úvodní foto: Txori Conservation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..