Španělští veterináři odhalili u invazních mníšků v Madridu nový druh dependoparvoviru

Nákazu dependoparvirem objevili u zdivočelých invazních mníšků šedých žijících v městských parcích v Madridu španělští veterináři z madridské univerzity (UCM). Viry odhalili ve vzorcích odebraných výtěrem z kloaky u 28 mníšků, kteří byli odchyceni přímo v madridských parcích a nevykazovali žádné známky nemoci. Dependoparvovirus patří mezi parvoviry, které se vyskytují u většiny obratlovců a známé jsou především u psů a koček chovaných ve větším množství například v útulcích. Neléčené mohou způsobovat onemocnění centrální nervové soustavy a úhyny zvířat. Šíří se trusem, což je zejména v městských aglomeracích problém: ptáci totiž mohou jednoduše nakazit domácí mazlíčky nebo dokonce i lidi.

Nový druh dependoparviru autoři studie popsali v článku pro časopis Viruses Journal. Odběr vzorků probíhal v roce 2021 během plánovaného odchytu mníšků v Madridu, kde žije stabilní populace několika desítek tisíc těchto papoušků. Nalezené viry pak vědci porovnávali se sekvencemi aminokyselin jiných známých dependoparvirů, které byly dříve prokázány u papoušků a jsou uloženy v databázi GenBank. Pro potvrzení nálezu pak odebrali mezi listopadem 2021 a červnem 2022 kloakální stěry od dalších 73 mníšků šedých odchycených v madridských parcích. Dependoparvirus nalezený u španělských invazních mníšků se z 80 procent shodoval s dependoparvirem odhaleným u papoušků v Číně, ale pouze z 64 procent s podobnými viry známými u pěvců a drůbeže.

Mníšci šedí ve Španělsku nalezli způsob, jak se rozšířit na venkov: využívají hnízda čápů bílých

Vědci se zaměří i na další viry přenášené exoty

Všichni odchycení mníšci, u kterých se podařilo prokázat virus, nejevili žádné známky onemocnění a působili tak jako přenašeči. Nový vir vědci pojmenovali Psittacid dependoparvovirus 1 (PsPDV-1) a nyní se zaměří na sběr většího množství vzorků, aby potvrdili, že jde o virus s malým dopadem na zdraví nositele. I když byli zkoumají mníšci zdarví a s nízkou prevalencí dependoparvoviru, autoři studie varují, že mohli ohrozit zdraví původních druhů ptáků přenosem z trusu. V dalších studiích se tak vědci zaměří na podrobnější zkoumání virových genomů exotických ptáků, aby dokázali předcházet křížové kontaminaci a přenosu těchto virů mezi ptáky i dalšími obratlovci, včetně člověka.

Mníšek šedý je ve Španělsku zákonem definovaný jako invazní druh, který se nesmí v zajetí chovat a rozmnožovat, ani se s ním nesmí obchodovat. Chovatelé, kteří mníšky vlastnili před zavedením tohoto zákazu, si je můžou nechat „na dožití“, ale musí od sebe oddělit samce a samice, aby zabránili jejich množení. Podléhají také povinné registraci chovu a mají zabránit úniku papoušků do volnosti. V celém Španělsku žijí volně desítky tisíc mníšků, nejvíce v Madridu, Barceloně nebo Malaze. Podobně přemnožení jsou i další invazní papoušci alexandři malí, jejichž chov je ve Španělsku také zakázaný. Země momentálně připravuje pozitivní seznamy zvířat, které budou obsahovat druhy povolené pro zájmový chov. Parlament by měl tyto seznamy schvalovat v září.

Madrid čelí invazi pěti tisíc mníšků šedých, v celém Španělsku jich žije už přes 20 tisíc

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Luis García

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!