Obavy o osud vzácné neofémy oranžovobřiché se nenaplnily, zažívá hnízdní boom

UVNITŘ VIDEO – Ještě v zimě to vypadalo, že neofémě oranžovobřiché, aktuálně nejvzácnějšímu papouščímu druhu ve volné přírodě, akutně hrozí vyhubení. Když se vědci snažili jako každý rok sečíst ptáky, kteří odlétají z Tasmánie do zimovišť v jihozápadní Austrálii, narazili na jediného ptáka. V přírodě přitom měly přežívat asi čtyři desítky těchto neofém. Vědci zapojení do záchranného programu proto s napětím očekávali začátek hnízdní sezóny. Situace je ale mnohem lepší, než by se mohlo zdát: neofémy mají nejvíc mláďat za poslední léta.

Na hnízdiště v Melaleucu na Tasmánii se vrátilo 21 dospělých ptáků a ti se nyní starají nejméně o stejný počet mláďat, řekl australské televizi ABC šéf záchranného programu Mark Holdsworth. „V posledních dvou sezónách se na hnízdiště vrátilo 20 dospělých ptáků, populace tak byla stabilní, ale letošní hnízdění vypadá mnohem lépe než v uplynulých dvou letech,“ uvedl. Vědci hodlají v průběhu letošního roku vypustit do volné přírody část odchovů neofém oranžovobřichých ze záchranných chovů v zajetí.

K TÉMATU: Pět nejvzácnějších papoušků světa: dva arové, amazoňan, neoféma a kakapo

Loni na podzim se australské zoologické zahrady zapojené do záchranného programu neofémy oranžovobřiché dohodly, že do dvou let zvýší počet jedinců chovaných v zajetí na 200 až 350. Chovné stanice Healesville ve Victorii, Taroona v Tasmánii a Zoo Adelaide přede dvěma lety získaly na dvě desítky neofém odchycených z přírody, aby posílily chov v zajetí a oživily „krev“ málo početných chovů coby genetické banky tohoto druhu. Odhaduje se, že ve volné přírodě nyní žije včetně nedospělých ptáků necelá padesátka neofém oranžovobřichých.

Úvodní foto: Flickr.com

Předchozí článek

Genetici se chtějí pokusit oživit vyhynulé druhy ptáků, i papouška karolinského

Dálší článek

Indonéské úřady bijí na poplach: kriticky ohrožených kakaduů žlutolících dramaticky ubývá

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější