Novozélandští ochránci deportují nestory kea z míst, kde demolují domy a auta

UVNITŘ VIDEO – Deportace nenechavých papoušků nestorů kea, kteří demolují venkovní vybavení domů a aut ve venkovských oblastech na Novém Zélandu, provádějí ochránci přírody z odboru ochrany přírody (DOC). Minulý týden takto museli odchytit čtyři ze sedmi mladých ptáků, kteří opakovaně poškozovali domy v chatové oblasti Kaiteriteri a místní obyvatelé si s nimi už nevěděli rady. Ochránci nestory převezli do 150 kilometrů vzdáleného horského střediska Duha v oblasti Nelson Lakes. Velkou vzdálenost zvolili záměrně, protože při předchozí deportaci minulý měsíc ptáci brzy našli cestu zpět a problém se opakoval.


Zničili všechno, i solární panely

Papoušci, kteří působili škody v osadě Canaan Downs, se dokázali na místo vrátit jen několik dní poté, co byli odvezeni několik desítek kilometrů daleko do míst, která jim měla více vyhovovat. „Keové se obvykle potulují volně v přírodě, ale kempy a chatové oblasti jsou pro ně příliš lákavé na to, aby je ignorovali,“ vysvětluje Corey Mosen z organizace Kea Conservation Trust zaměřené na ochranu nestorů kea na Novém Zélandu. Ochránci si původně mysleli, že postačí papoušky převézt z osady do vyšších partií hor, které jsou jejich přirozeným prostředím. „Hluboce jsme se mýlili,“ konstatuje Corey Mosen.

K TÉMATU: Novozélandští ochránci řeší problém s nestory kaka: odlupují kůru ze stromů v parcích

Keové se v chatové oblasti zaměřili na vše, co bylo volně dostupné. „Žvýkali všechno, co zůstalo vně domů, všechny obyvatele to dost zneklidňovalo,“ popsal ochranář. Mosen doufá, že ve vyhnanství 150 kilometrů od místa, kde natropili značné škody, keové naleznou dostatečně zábavné prostředí, které je udrží v dostatečné vzdálenosti od lidských obydlí. „Jsou tam rozsáhlé bukové lesy, které by je mohly zaujmout,“ věří. Všechny deportované ptáky vědci před vypuštěním do volné přírody viditelně označili a jednomu připevnili na tělo malou vysílačku, aby měli informace o pohybu skupiny.

Poslední kapkou byla obrovská díra ve střeše

Dlouhý převoz do nového „bydliště“ divokým keům vůbec nevadil. Bez protestů se nechali zavřít do transportních přepravek. „Na místě prostě jen vylezli z beden a ještě se kolem nich chvíli procházeli, než uletěli,“ popsal Corey Mosen. Podle Sue Armstrongové, správkyně chatové oblasti, v níž byli ptáci odchyceni, keové místní lidi obtěžovali asi měsíc. „Neustále lezli po střechách a okusovali okapy, tašky, zateplení a někteří se dokonce pustili do solárních panelů a zaparkovaných aut. To už bylo docela nebezpečné, protože lezli pod vozy a vytahovali tam různé hadice. Mohli je poškodit,“ uvedla správkyně.

ČTĚTE TAKÉ: Sprej má odradit nestory kea od napadání ovcí a poškozování automobilů

Míra trpělivosti místním přetekla ve chvíli, kdy keové společnými silami vytvořili obrovskou díru ve střeše chaty, jejíž majitelé byli na dovolené v Británii. Díra byla natolik veliká, že přes ní zatékalo domu a vlastníci museli celou záležitost nahlásit jako pojistnou událost. Na jiném místě Nového Zélandu letos v létě okradl nestor kea překvapeného amerického turistu, který zaparkoval v jednom z horských průsmyků. V nestřeženém okamžiku mu z auta vytáhnul peněženku s veškerou hotovostí a doklady. Známé jsou i případy, kdy nestorové kea ve skupinách během několika minut zničí zaparkovaná auta, včetně policejních vozů.

Úvodní foto: funtimebirdy.wordpress.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..