Letošní výstava Exotika 2013 v Lysé ukáže amazónky červenohlavé a alexandry duhové

S novou výstavní halou a především obnovenou burzou exotického ptactva odstartuje za dva týdny letošní největší výstava exotů v České republice, Exotika 2013 v Lysé nad Labem. Od 24. do 28. října obsadí Výstaviště Lysá nad Labem a částečně nahradí obdobnou mezinárodní akci Exota Olomouc, jež musela letošní ročník zrušit kvůli průtahům s rekonstrukcí výstaviště Flora Olomouc. „Mezi top papoušky na Exotice budou amazónci červenohlaví, alexandři duhoví, vaza velký, amazónek šupinkový. Z dalších ptáků volavka rusohlavá, chřástal guyanský, tři druhy pěnkav papežíků,“ řekl serveru Ararauna.cz Ladislav Žoha, jeden z organizátorů Exotiky.


Pokus o burzu západního stylu

Výstava se ale nezaměří pouze na exotické ptactvo. K vidění budou i terarijní zvířata, rybičky a šelmy. „Hlavními „bombami“ výstavy budou velemlok čínský a tygr ussurijský,“ doplnil Ladislav Žoha, předseda Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) a dlouholetý krmivář v pražské zoologické zahradě. Obnovená burza exotického ptactva má ambici nastavit českým chovatelům nové standardy běžné na západ od našich hranic. „Rozhodně to bude burza v našich končinách nevídaná, o které všichni mluví po návratu ze zahraničí a do které se nikomu ze zavedených pořadatelů nechce,“ popsal Žoha v úvodníku říjnového vydání časopisu Nová Exota.

K TÉMATU: Exota Olomouc letos skutečně nebude, náhradní termín je říjen 2014

„Bude to burza, kde neuvidíte přeplněné přepravky plné trusu a namačkaných ptáků – bude to burza, kde mají všichni povinnost mít ptáky v bodovacích klecích v patřičných počtech a v patřičném zdravotním stavu,“ líčí organizátor Exotiky. Pořadatelé vyhlásili nulovou toleranci porušování těchto pravidel, takže se zájemci, kteří budou chtít prodávané ptáky vystavit v přepravkách, ani nevpustí do haly. „Jsem přesvědčen, že uvedené novinky budou vítány nikoli s nevolí, myslím si, že čas na tyto na Západě běžné věci už nakročil i u nás,“ dodal Ladislav Žoha. Burza bude mít samostatnou halu oddělenou od vystavovaných neprodejných zvířat.

Arové malí na loňské výstavě Exotika v Lysé nad Labem (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Samotná výstava zabere čtyři haly

„Prodej bude organizován tak, že zájemce si zakoupí na hlavní bráně vstupenku. Následně se odebere na místo, které bude určeno pro prodej, zde zaplatí poplatek za prodejní stůl (100,- Kč/den a stůl), dostane potvrzení o zaplacení a po dobu otevření výstavy pro veřejnost může z tohoto zaplaceného místa prodávat. K dispozici bude 60 stolů a rozměrech 80 x 80 cm jeden,“ informuje Výstaviště Lysá nad Labem na svém webu. Stoly lze u organizátorů rezervovat dopředu, a to i větší počet najednou. V hale, kde se bude konat burza, nebude možné kromě zvířat a rostlin prodávat nic jiného, ani chovatelské potřeby a krmivo. Těm je vyčleněna jiná hala.

REPORTÁŽ Z LOŇSKA: Začala výstava Exotika 2012, největší vzácností jsou zoborožci hnědaví od Čestmíra Drozdka

Exotika 2013 bude rozdělena na čtyři části. V hale B návštěvníci uvidí bažanty, vodní ptáky, holoubky a dvě velké expozice akvaristiky společně s prezentacemi pěstitelů květin a rostlin. V prvním patře proběhnou otevřené bodované výstavy exotických ptáků a budou zde k vidění i nebodovaní ptáci. Novou halu, kterou Výstaviště Lysá nad Labem postavilo v uplynulém roce, obsadí velká teraristická expozice a v hale A1 budou stánky s chovatelskými potřebami a literaturou.

Na loňské Exotice v Lysé nechyběl ani tukan (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz (loňský ročník Exotiky v Lysé)


Předchozí článek

Novozélandští ochránci deportují nestory kea z míst, kde demolují domy a auta

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 11. až 13. října 2013

One Comment

  • Dobrý den,
    tak jsem se byl v Lyse nad Labem podívat. Vážil jsem cestu 250 km tam a 250 km zpátky. Jsem z celé akce trošku smutný … už první šok přišel v podobě parkování. Tak jak je v naších zemích proslavené vše budeme vychvalovat, ale nakonec parkujete za 50,- kč skoro na poli v blátě !!! Opravdu super – člověk ráno brzy vyjede a po 250 km cesty místo toho, aby pohodlně zaparkoval … za 50,- kč tak vystoupí z auta do bláta. Takže se budeme chvástat novou halou, ale parkování stojí za hovno a celá paráda je tím pádem vymazána. Co se týká samotného výstaviště tak nová hala sice paráda, ale to ostatní zázemí a kultura opět na poblití !!! Od smradlavých velbloudů kdy si chcete pořídit fotku tak po Vás hned chtějí 30,- kč zloději. No a co se týká gastronomie tak to opravdu stojí za to. Za hříšné peníze si koupíte klobásu nebo čínské nudle a s prominutím to žerete na stojáka z plastové misky a plastovou vidličkou jako zvíře !!! K cenám se raději vyjadřovat nebudu, protože celá akce je jedno velké zlatokopectví. Co závěrem jsem rád, že jsem to viděl a nebude mě mrzet, že jsem tam nebyl. Až budu chtít vidět opravdu papoušky tak pojedu do Přerova na burzu kde jich uvidím asi 100x víc a za směšných 35.- kč. Přeji vám hodně zdaru a hodně hloupých lidí kteří Vám nadále budou vozit svoje peníze. Mě už v Lyse nad Labem neuvidíte. Sbohem západnímu stylu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější