Filipínské úřady zabavily pašerákovi v Manile 48 madů modrotemenných a loskutáky

Mada modrotemennýUVNITŘ VIDEO – Osmačtyřicet madů modrotemenných, papoušků žijících zejména na Filipínách, zabavily úřady v metropoli Manile člověku, který se je připravoval prodat na černém trhu. Zásilka obsahovala 36 dospělých ptáků a 12 mláďat, která ještě nebyla téměř opeřena a musí být ručně dokrmována speciální směsí pomocí injekční stříkačky. O případu informovala uplynulý pátek filipínská zpravodajská televize GMA News. Muž byl obviněn z nelegálního obchodu s ohroženými druhy zvířat, které jsou na Filipínách endemické. Mimo tuto zemi se madové modrotemenní přirozeně vyskytují jen na Borneu, Celebesu a v Indonésii.

Vedle papoušků pašerák držel i větší množství loskutáků, po nichž je velká poptávka kvůli jejich mimořádné schopnosti opakovat slova a napodobovat zvuky. Jsou v ní dokonalejší než většina papoušků. GMA News poznamenává, že ne všechny zabavené ptáky se podařilo zachránit, počet přeživších jedinců ale neuvádí. Papoušci i loskutáci mají být po absolvování karantény a ujištění, že jsou v dobré kondici, vráceni zpět do volné přírody. Filipínské úřady nezveřejnily, z jakých lokalit byli zabavení ptáci pochytáni, a není jisté, zda se to vyšetřovatelé od pašeráka vůbec dozví (a zda to ví on sám).

Madové jsou častým obchodním artiklem

Madové modrotemenní ani loskutáci přitom nepatří mezi výrazně ohrožené druhy filipínské avifauny. Oba ptáci jsou ve své domovině celkem častí, filipínská vláda ale trestá jakékoli nelegální odchyty původních druhů zvířat a pokusy o jejich nelegální vývoz ze země. Jestliže u loskutáků se dá zájem o pašované ptáky vysvětlovat velkou poptávkou po zajímavých společnících v domácnostech, u madů modrotemenných mohou obchodníci na černém trhu kalkulovat s tím, že mimo Filipíny se tento druh papouška chová jen zřídka a mezi chovateli je o ně zvýšená poptávka, a to i v Evropě.

K TÉMATU: Filipínský pašerák pozabíjel nelegálně odchycené papoušky a další zvířata, policii přesto neunikl

Pašování madů modrotemenných a loskutáků je na Filipínách celkem častým jevem. Loni v srpnu policisté v provincii Quenzon zadrželi muže, který nelegálně držel tři mady modrotemenné, 173 loskutáků posvátných, čtyři zoborožce běloocasé a pět filipínských vyder. O měsíc dříve policisté zasahovali v domě dalšího pašeráka na předměstí Manily. Muž však dostal echo o blížící se kontrole a nelegálně odchycené ptáky určené pro černý trh usmrtil. Policisté na místě nalezli mrtvolky 78 loskutáků posvátných a 12 madů modrotemenných. V květnu 2013 pak námořní policie v přístavu Narra na ostrově Palawan zatkla čtyři muže, kteří se snažili ze země propašovat 23 klecí plných loskutáků a madů modrotemenných.

Úvodní foto: GMA News

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 13. až 15. června 2014

Dálší článek

Letní setkání vyznavačů volného letu papoušků: 12. července v Lipové a 2. srpna v Šumperku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější