Dívka chce v odlehlé části Austrálie pátrat po papoušcích zemních západních. Pořádá sbírku na letenku

Papoušek zemní západníUVNITŘ VIDEO – Svérázný způsob pomoci kriticky ohroženým papouškům zemním západním zvolila dívka z Austrálie. Rozhodla se na vlastní pěst vypravit do odlehlého národního parku Fitzgerald River v izolované jihovýchodní části západní Austrálie a pokusit se prokázat tu jejich výskyt. Protože však letenka do této oblasti stojí tisíc australských dolarů, Nicola McCaskillová uspořádala veřejnou sbírku prostřednictvím internetové služby Fundrazr.com. Dosud získala 540 dolarů. „Jsem velmi vášnivou ochránkyní tohoto papouška. Jsem velmi nadšená, že se mohu účastnit jeho záchranného programu,“ napsala.

V přírodě žije posledních 140 jedinců

Jediným místem v Austrálii, kde se prokazatelně papoušek zemní západní vyskytuje, je národní park Cape Arid. Podle odhadů mezinárodní organizace BirdLife International jde o posledních 140 ptáků. Podle některých ornitologů by ale další populace měla žít právě v národním parku Fitzgerald River. Prokázat jejich výskyt je ale velmi komplikované, protože jde o velmi nenápadného malého ptáka, který se pohybuje převážně na zemi a i při krátkých přeletech kopíruje terén ve velmi malé výšce. Spíš než vizuálně jej tedy vědci mohou zaznamenat spíš podle hlasu, který vzdáleně připomíná pískání rychlovarné konvice.

K TÉMATU: Západoaustralská vláda vyčlení miliony na záchranu papouška zemního západního

„Budoucnost tohoto papouška je velmi bezútěšná, odhaduje se, že ve volné přírodě jich žije už jen 140. Jsou vystaveni hrozbě zdivočelých koček a lišek, ale i požárů, které sužují buš. Sčítání těchto ptáků je důležitou součástí ochrany tohoto kriticky ohroženého jedinečného ptáka,“ vysvětluje Nicola McCaskillová. Dlouholetým snem této Australanky je práce s kriticky ohroženými ary škraboškovými v Jižní Americe. „Nicméně i v Austrálii je potřeba vykonat hodně práce v oblasti ochrany papoušků, a to je důvod, proč jsem se rozhodla zúčastnit tohoto projektu,“ vysvětlila v diskusi na stránce internetové sbírky.

Podaří se po 20 letech najít jejich hnízdo?

„Nepůjde o žádnou dovolenou. Budu v buši naprosto izolovaná od civilizace, jen se základním zařízením pro kempování,“ sdělila dívka kritikům. Jako dobrovolnice tak chce přispět k činnosti nevládní organizace Friends of Western Ground Parrot (Přátelé papouška zemního západního). Do národního parku Fitzgerald River nepojede sama, byla by součástí skupiny, jež bude prostřednictvím GPS vyhledávat konkrétní lokality, na kterých se pokusí prověřit přítomnost papoušků zemních západních. „Pravděpodobnost, že tyto ptáky přímo uvidíme, je neuvěřitelně malá. Postavíme automatická záznamová zařízení, kterými budeme monitorovat zvuky v širokém okolí,“ přiblížila dívka.

ČTĚTE TAKÉ: Světová premiéra: první pokus o chov papoušků zemních západních v zajetí

Výprava má za úkol pátrat i po dalších stopách výskytu vzácných papoušků: otiscích stop, trusu či hnízdech. Ta však nebyla nalezena už déle než dvacet let. Ochraně tohoto druhu se intenzivně věnuje i zoologická zahrada v Perthu, která jako jediná na světě chová papoušky zemní západní v zajetí (viz video níže). Vlastní sedm ptáků, které drží v neveřejném chovném zařízení. „Ačkoli je chovají již několik měsíců, počet lidí, kteří přišli do přímého kontaktu s těmito ptáky, bychom mohli spočítat na prstech jedné ruky,“ konstatuje Nicola McCaskillová. Sama se domnívá, že ve volné přírodě jich žije daleko víc než deklarovaných 140 jedinců, jen se o nich neví.

Úvodní foto: Timdohertyresearch.wordpress.com

 

Předchozí článek

Australané vypustí do volné přírody dalších 36 neofém oranžovobřichých, bude jich už přes 100

Dálší článek

Kriticky ohroženým kakarikům norfolckým se začíná dařit. Letos úspěšně vyvedli 51 mláďat

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější