Kriticky ohroženým kakarikům norfolckým se začíná dařit. Letos úspěšně vyvedli 51 mláďat

Kakariki norfolckýUVNITŘ VIDEO – Rekordní počet 51 mláďat letos vyvedli kriticky ohrožení kakarikové norfolčtí v ostrovní rezervaci Norfolk Island National Park. Z toho 25 je samic, což je dvojnásobně dobrá zpráva, protože dosud mezi divoce žijícími kakariky norfolckými výrazně převažovali samci. „Jedná se o významný krok směrem k vyrovnání pohlavní výchylky v jejich populaci. Letošní rok je zdaleka nejproduktivnější za dobu, co vedeme záznamy o hnízdění tohoto druhu,“ řekla webu Phys.org manažerka národního parku Norfolk Island Abigail Smith. Momentálně by mělo na Norfolku žít okolo 190 kakariků norfolckých, kteří byli nedávno opětovně prohlášeni za poddruh kakariki rudočelého.

Za rok se jejich populace zdvojnásobila

Ještě v červenci loňského roku přitom na Norfolku žilo odhadem 46 až 93 těchto ptáků, což bylo výrazně méně než v roce 2010, kdy jich mělo být okolo 240. Vědci navíc zaznamenali přítomnost jen deseti pohlavně dospělých samic, což je vedlo k odhadu, že na celém ostrově žije maximálně 23 hnízdních párů. Skokový nárůst jejich populace je výsledkem akčního plánu na zachování kakariki norfolckého, na kterém se významně podílel Dr. Luis Ortiz-Catedral, výzkumník z Institutu přírodních a matematických věd na Masseyově univerzitě, který v minulosti úspěšně pomáhal obnovovat populace kakariků rudočelých a žlutočelých na Novém Zélandu.

K TÉMATU: Znáte nejohroženější papoušky světa? Některé už léta nikdo neviděl

„Víme, že v průběhu posledních 30 let počet kakariků norfolckých postupně klesal, především z důvodu omezeného počtu vhodných hnízdišť, soutěže o tato hnízdiště s dalšími druhy ptáků a predace kočkami a krysami. Ale ještě dříve, než jsme mohli vypracovat akční plán na zabránění dalšího poklesu jejich populace, potřebovali jsme zjistit, kolik jich přesně v národním parku žije,“ vysvětluje Dr. Luis Ortiz-Catedral. Po loňském sčítání, které nedopadlo příliš dobře, začali vědci analyzovat hlavní problémy, které vedou ke snižování počtu kakariků norfolckých ve volnosti. Jedním z nich byla hnízdní stanoviště, jež ohrožují zdivočelé kočky, krysy a divoké včely.

Akční plán? Eliminace predátorů

„Dospěli jsme k závěru, že nejlepším způsobem, jak pomoci kakariki norfolckému, bude zavedení lepšího asistovaného chovného programu, který by eliminoval hrozby od jiných druhů ptáků a krys,“ uvedla Abigail Smith z vedení národního parku Norfolk Island. „Jakmile se podaří udržet snůšku až do líhnutí mláďat, ta mají zhruba o 65 procent větší šanci na přežití. Klíčovou záležitostí tak byla minimalizace rušivých elementů, které zneklidňovaly samice při hnízdění,“ dodal Dr. Ortiz-Catedral. Prvním krokem bylo „vyčištění“ známých hnízdních lokalit od dravců. Během půl roku zaměstnanci národního parku pravidelně kontrolovali 75 hnízdišť kakariki norfolckého, přičemž obsazená hnízda monitorovali dvakrát týdně.

ČTĚTE TAKÉ: Dalším 100 druhům ptáků hrozí vyhubení, z toho dvěma papouškům

Všechna mláďata na hnízdech rangeři vážili a měřili, zjišťovali, zda jsou dostatečně nakrmena a zda nestrádají. Hnízdní lokality vědci monitorovali i prostřednictvím senzorových kamer, aby včas odhalili případné rušení jinými druhy ptáků nebo predátory. Zároveň proběhl rozsáhlý průzkum potenciálních hnízdních lokalit, z nichž vznikla nová databáze bezpečných hnízdišť z celého ostrova. Druhým krokem byl účinný boj proti zdivočelým kočkám a krysám. Národní park Norfolk Island již od roku 1996 rozmisťuje po svém území pasti na zdivočelé kočky, ovšem s proměnlivými úspěchy. Třicítka pastí byla kontrolována dvakrát týdně, po spuštění akčního plánu na záchranu kakariků norfolckých se ale dosavadní praxe změnila.

Nejkritičtější situace byla v roce 1994

Proti krysám bojuje národní park pokládáním 800 otrávených návnad měsíčně. Každé známé hnízdiště kakariků je navíc obklopeno třemi návnadami a třemi pastmi na kočky a krysy. Po jediném roce aplikace akčního plánu existuje na Norfolku na 78 hnízdišť kakariků norfolckých zbavených predátorů a bylo objeveno 11 nově obsazených hnízd. Podle Dr. Ortize-Catedrala za tímto úspěchem stojí úzká spolupráce mezi manažery a rangery národního parku a vědci, kteří na Norfolk přicestovali pomoci ze zahraničí. „Společně jsme vymysleli způsob, jak místní lidé mohou vytvořit pevný základ pro obnovu jednoho z celosvětově nejvzácnějších ptáků,“ řekl.

NAPSALI JSME: Nečekaný úspěch: 11 uměle vysazených kakariki horských se rozmnožilo na 97

V nejhorší situaci byli kakarikové norfolčtí v roce 1994, kdy jejich populaci ve volné přírodě tvořily pouhé čtyři samice a 28 až 33 samců. Záchranný program později vedl k navýšení jejich počtu na 200 až 300 jedinců v roce 2004, ale poté jejich počty zase začaly klesat a v roce 2008 se ustálily na 150 až 200 ptácích. I poté původních endemických kakariků na Norfolku ubývalo a v roce 2013 je Červená kniha ohrožených živočichů IUCN zařadila mezi kriticky ohrožené druhy. O rok později byl ale kakariki norfolcký z Červené knihy vyškrtnut, protože ztratil pozici samostatného druhu. Taxonomové jej nově vedou jako poddruh mnohem rozšířenějšího kakariki rudočelého, který je ohrožen výrazně méně.

Úvodní foto: Environment.gov.au

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..