Barnard límcový a barnard zelený už nejsou dva samostatné druhy papoušků

BarnardiSamá nečekaná překvapení přináší nová taxonomie ptáků od Josepha del Hoya. Server Ararauna.cz dosud informoval především o nově uznávaných druzích papoušků, pro které většinou ani neexistuje oficiální české názvosloví. Publikace HBW and BirdLife International Illustrated Checklist of the Birds of the World, která vyšla letos v červenci a zahrnuje všechny taxonomické změny, ale některé dříve samostatné druhy slučuje. Příkladem jsou dosavadní dva druhy australských papoušků rodu Barnard. Čeští chovatelé mají léta zažito, že existuje barnard límcový (Barnardius zonarius) a barnard zelený (Barnardius barnardi). Nyní je tomu ale jinak.

Autoři výše zmíněné publikace v čele s Josephem del Hoyem slučují oba druhy barnardů do jednoho. Nově tedy existuje pouze barnard límcový (Barnardius zonarius), který zahrnuje několik poddruhů se značným barevným odlišením. Barnard zelený je jedním z nich, nově označovaný jako barnard límcový zelený (Barnardius zonarius barnardi). Divoká populace tohoto papouška obývá severní část australského státu Queensland a vnitřní část jihovýchodní Austrálie. V přírodě je poměrně hojný, nepatří mezi ohrožené druhy. Ze všech poddruhů barnarda límcového je barevně nejvíce odlišný (proto byl také dlouho považován za samostatný druh).

Dva poddruhy barnardů zanikly

Nominátní formou je barnard límcový jižní (Barnardius zonarius zonarius) žijící převážně na severozápadu a jihu Austrálie. Celkově je zbarven tmavě zeleně, hlava, týl a horní příuší jsou tmavě černé. Někteří ptáci mívají červený čelní pás. Spodní příuší je fialově modré, vzadu na krku má úzký žlutý límec. Záda a křídla jsou zelená, hrdlo a prsa modravě zelené, břicho žluté s přechodem do žlutavě zelené na spodní části těla. Podobně zbarvený, ale o něco větší je barnard límcový větší (Barnardius zonarius semitorquatus), jehož biotop se soustředí na nejzápadnější cíp Austrálie. Posledním uznávaným poddruhem je barnard zelený klonkurský (Barnardius zonarius macgillivrayi), který byl původně poddruhem dříve samostatného barnarda zeleného.

K TÉMATU: Nové druhy jihoamerických papoušků: ara amazonský, aratinga sírožlutý a aztécký, mníšek bolivijský

Nové taxonomické členění barnardů naopak zcela ruší někdejší poddruhy barnard zelený flinderský (Barnardius barnardi whitei) – byl začleněn pod barnarda límcového zeleného (Barnardius zonarius barnardi) – a barnard límcový západní (Barnardius zonarius occidentalis), který splynul s poddruhem barnard límcový větší (Barnardius zonarius semitorquatus). Pro české chovatele ale z nového názvosloví téměř nic neplyne, barevně odlišného barnarda límcového zeleného budeme zcela jistě i nadále na inzertních webech vídat pod zavedeným názvem barnard zelený.

Úvodní foto: Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..