Dejte pozor, zda k Vánocům nekupujete papouška, který je chráněný, varují jamajské úřady

Amazoňan jamajskýUVNITŘ VIDEO – Důrazné varování vydala jamajská agentura ochrany životního prostředí NEPA lidem, kteří se dnes chystají dát svým blízkým pod stromeček domácího mazlíčka. Pokud zakoupí na černém trhu laciného papouška, holoubka, krokodýla nebo hada, je pravděpodobné, že půjde o chráněný druh, který byl nelegálně odchycen v přírodě. Majiteli takového zvířete hrozí vysoká finanční pokuta nebo dokonce vězení. Agentura NEPA přímo nedoporučuje kupovat amazoňany jamajské, amazoňany šedohlavé a aratingy jamajské, kteří se na Jamajce přirozeně vyskytují a patří mezi silně ohrožené druhy.

„Připomínáme veřejnosti, že držení takového zvířete je trestný čin podle zákona o ochraně životního prostředí. Pokud je prokázáno, že někdo drží v zajetí chráněné živočichy nebo ptáky, případně že je odchytával, zabíjel nebo záměrně obtěžoval, bude shledán vinným ze spáchání trestného činu a odsouzen k pokutě 100 tisíc dolarů nebo několika letům vězení,“ konstatuje jamajská agentura ochrany přírody. Karibský ostrovní stát je poměrně přísný na všechny pytláky a překupníky se zvířaty. Populace tří endemických jamajských druhů papoušků totiž výrazně klesají, což se nedá říci o zájmu nelegálních exportérů.

Papoušci přicházejí o své biotopy

Amazoňan šedohlavý byl na dříve na Jamajce poměrně běžným druhem ptáka. I dnes se dá říci, že v centrální části ostrova je častý. Výrazně ale ubývá jeho přirozených biotopů, zvláště kvůli vydávání důlních koncesí v hnízdních lokalitách těchto papoušků. Stát již vydal dvě koncese a třetí se chystá udělit. V důsledku likvidace habitatu hrozí, že v příštích 40 až 50 letech klesne divoká populace amazoňanů šedohlavých na polovinu. Dnes čítá podle odhadů mezinárodní organizace BirdLife International 10 až 20 tisíc jedinců, z toho je šest až 15 tisíc pohlavně dospělých ptáků. Amazoňan šedohlavý proto byl zařazen do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN jako „zranitelný“ (VU).

K TÉMATU: Američané omezí dovoz a vývoz amazoňana jamajského, označili ho za potenciálně ohroženého

Naprosto stejně je na tom i amazoňan jamajský, který je rovněž veden jako „zranitelný“ v Červené knize IUCN. Také jeho početní stavy odhaduje BirdLife International na 10 až 20 tisíc jedinců, z toho šest až 15 tisíc dospělých ptáků schopných rozmnožování. Amazoňana jamajského ohrožuje nejen ztráta přirozených biotopů, ale především nelegální odchyt a vybírání mláďat z hnízd pro černý trh s ochočenými papoušky. O něco lépe je na tom aratinga jamajský, kterého Červená kniha ohrožených živočichů IUCN považuje za „potenciálně ohroženého“ (NT). Na Jamajce žije 10 až 20 tisíc pohlavně dospělých ptáků, které ohrožuje především nelegální odchyt a lov pro maso. Místní lidé je často střílí prakem, protože tento způsob lovu považují za „legální“.

Úvodní foto: amazoňan jamajský (Wikimedia Commons)

Předchozí článek

Jaké jsou aktuální ceny loriů na českém a evropském trhu?

Dálší článek

Nové vědecké členění aratingů: čtyři rody místo tří, 24 samostatných druhů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější