Nezbedného žaka na hřbitově v Hradci Králové odchytávali strážníci. Už je zpátky u svého majitele

Žako v KuklenáchNezvyklý poprask způsobil v úterý odpoledne na hřbitově v Hradci Králové – Kuklenách ochočený papoušek žako. „Poskakoval po hrobech a ničil květinovou výzdobu. Byl tak zvědavý, že ženám, které zde upravovaly své hroby, nakukoval do odložených tašek,“ popsala tisková mluvčí královéhradecké Městské policie Eva Kněžourová. Papoušek byl tak drzý, že se lidé obávali poklování a přivolali městské strážníky. Ti mezi sebou mají specialistu na odchyt zvířat, kterému se podařilo žaka chytit a odnést v přenosce. Ochočený papoušek na to prý reagoval slovy „Ach jo.“

Pták neputoval do záchranného centra nebo útulku, ujal se ho jeden z městských strážníků, který se sám věnuje chovu exotického ptactva. „U něj si počká na svého majitele, který musí doložit doklad o jeho původu a nabytí,“ uvedla mluvčí Kněžourová v oficiální tiskové zprávě. Na dotaz serveru Ararauna.cz dnes odpoledne dodala, že žako je už z nedobrovolného výletu zpět doma. „Papoušek je již u svého majitele,“ napsala. Pro městské strážníky nešlo o ojedinělý zásah, při odchytávání uprchlých domácích mazlíčků asistují celkem běžně. Častěji se ale jedná o andulky, korely, agapornise a další menší druhy papoušků.

K TÉMATU: Uletěl vám papoušek? Pomůže vám internetový projekt Uprchlíci

Ulétlých papoušků v Česku každoročně přibývá. Na vině jsou většinou sami majitelé, kteří podcení inteligenci ptáka a nedostatečně zajistí dvířka klece, případně zapomenou otevřené okno nebo dveře. Během jarní až podzimní sezóny mají uprchlí mazlíčci celkem dobrou šanci na přežití, v zimních měsících ale mohou velice rychle uhynout na podchlazení. Ani v létě však nemají zcela vyhráno: většinou jde o ptáky zvyklé na pohyb v uzavřených místnostech a otevřený prostor je stresuje. Často také nejsu schopni nalézt si sami potravu a díky svému pestrému zbarvení jsou snadným úlovkem pro dravce.

Úvodní foto: Městská policie Hradec Králové

Předchozí článek

Průvodce chovem papoušků: komplexní monografie, která by si zasloužila pravidelnou reedici

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 8. až 10. května 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější