Naděje pro nestory kaka v národním parku Abel Tasman: zbyli jen samci, vypustili k nim samice

Nestor kakaUVNITŘ VIDEO – Zachovat a obnovit původní populaci nestorů kaka, jediných žijících příbuzných známějšího papouška nestora kea, v novozélandském národním parku Abel Tasman se rozhodli ochránci přírody sdružení v projektu Janszoon. Poté, co v parku zbyli jen samí samci tohoto ptačího druhu, dohodli se s novozélanskou agenturou na ochranu životního prostředí na možnosti vypustit k nim samice odchované v zajetí. Minulý týden se podařilo tuto myšlenku realizovat: do volné přírody putovaly první čtyři samice, z toho tři letošní devítiměsíční ptáci a jedna devítiletá samice. „Vypouštění probíhalo dobře, mohl by to být začátek něčeho velkolepého,“ prohlásil ornitolog Pete Gaze, jeden z představitelů projektu Janszoon.

Národní park Abel Tasman byl svého času proslavený velkými hejny nestorů kaka, kteří se slétali hodovat na květech stromů rata. Stejně jako na mnoha dalších místech Nového Zélandu, ale i zde začali kakové postupně mizet a hrozilo jim úplné vyhubení. Naštěstí včas zasáhli dobrovolní ochránci přírody, kteří se postarali o eliminaci predátorů napadajících hnízda nestorů kaka. Nyní vše směřuje k tomu, že se z národního parku Abel Tasman opět stane hnízdiště kaků. „Minimálně jeden z volně žijících ptáků hned po vypuštění samic projevil zájem se s nimi kontaktovat,“ pochlubil se webu Stuff.co.nz Pete Gaze. „Na jednu ze samic volal, což je dobré znamení.“ Samice, které byly vypuštěny do volné přírody, předtím strávily víc než měsíc v aklimatizační voliéře.

Hnízda kaků ničí lasice a vačice

Vypouštění samic kaků proběhlo bez problémů: jakmile se otevřela dvířka voliéry, všechny čtyři samice vylétly ven na okolní stromy, na nichž se poté zdržovaly delší dobu. Ochránci jim dali možnost v případě zájmu vrátit se do otevřené voliéry za potravou. Všichni čtyři ptáci jsou vybaveni mikrovysílačkou a biologové jejich pohyb pečlivě monitorují. „Máme povolení vypustit až 100 nestorů kaka odchovaných v zajetí. Naším cílem je dostat do národního parku všechny. Čím dříve, tím lépe,“ říká Pete Gaze. Další vlna vypouštění papoušků je naplánovaná na podzim (nyní je na Novém Zélandu jaro). „Doufáme, že vypuštěné samice zaujmou divoké samce a jakmile se osmělí, začnou se ptáci párovat,“ dodává Pete Gaze.

K TÉMATU: Nestor kaka, vzácnější příbuzný nestora kea, zahnízdil v centru metropole Nového Zélandu

Nestor kaka je méně známý příbuzný nestora kea, oba papoušci jsou novozélandští endemité. Kaka obývá staré listnaté lesy, v nichž si vybírá odumřelé stromy s vhodnými hnízdními dutinami. Samice sedící na vejcích se ale často stávají snadnou kořistí lasic a vačic, vejce likvidují i na Nový Zéland kdysi zavlečené krysy. Situace dospěla do takové fáze, že novozélandské orgány ochrany přírody musely přistoupit k pokládce jedů pro vačice, což se ukázalo být prospěšné. Ochránci přírody navíc vyvinuli speciální umělou hnízdní budku, do které se lasice ani vačice nemohou dostat. Přesto přetrvává velká úmrtnost dospělých nestorů kaka. Na Novém Zélandu a blízkých ostrovech přežívá posledních maximálně 10 tisíc ptáků, kteří jsou vedeni jako ohrožení v Červené knize IUCN.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/Mark Whatmough

Předchozí článek

Faunapark Lipová pořádá první seminář o výcviku metodou pozitivního posilování, nejen o papoušcích

Dálší článek

Američané vyvinuli vakcínu proti dilataci žlaznatého žaludku u papoušků, čekají ji ale léta testů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější