Faunapark Lipová pořádá první seminář o výcviku metodou pozitivního posilování, nejen o papoušcích

Faunapark Lipová-lázněSeminář o výcviku domácích mazlíčků metodou pozitivního posilování s lektorem Františkem Šustou pořádá tuto sobotu 14. listopadu 2015 Faunapark Lipová-lázně v Jeseníkách. Akce se nezaměří jen na papoušky, ale i na psy a další druhy zvířat. „Semináře Františka Šusty o pozitivním posilování a výcviku touto metodou navštívilo po celé České republice už nemálo chovatelů. Lektora proto není třeba dlouho představovat. Přednáška bude teoretická, její součástí bude počítačová hra o pozitivním posilování pro každého účastníka a pracovní texty na samostatné úkoly. Účastníci semináře by si měli vzít svůj notebook,“ upozorňuje Dagmar Augustýnová z Faunaparku, která má organizaci semináře na starosti (více o semináři zde).

Celodenní akce proběhne v soukromém klubu Maštal v areálu Faunaparku, který zároveň funguje jako soukromý zoopark s ambicí získat časem licenci pro zoologickou zahradu. Jeho provozovatel Petr Augustýn se aktivně věnuje volnému letu papoušků, Faunapark vlastní největší „volnou letku“ papoušků v České republice. Nechybí v ní prakticky všechny dostupnější velké druhy arů – ara ararauna, ara zelenokřídlý, ara arakanga, ara harlekýn (kříženec ararauny a ary zelenokřídlého), ale i nejmenší arové červenoramenní – nobilisky či kakadu bílý. Faunapark se také věnuje chovu (nejen) papoušků, letos poprvé zaznamenal hnízdění u smíšeného páru ary ararauny a ary zelenokřídlého, snůška ovšem nebyla oplozená. Hnízdící ptáci nepatří mezi papoušky, s nimiž Faunapark praktikuje volný let.

Jak předejít agresi nebo bázlivosti?

Specializované semináře na výcvik metodou pozitivního posilování s Františkem Šustou zaměřené výhradně na papoušky pořádají od letošního roku manželé Bartlovi z eshopu ePapoušek.cz. Faunapark plánoval stejnou akci již v minulosti, nakonec se rozhodl zaměření semináře rozšířit i na další zvířata, protože František Šusta úzce spolupracuje s kynology a zároveň pracuje i v pražské zoologické zahradě, kde pomáhá s výcvikem divokých zvířat, které je třeba navyknout na přítomnost lidí. Provozuje i vlastní web Treninkjerozhovor.cz a vydal stejnojmennou knihu zaměřenou na výcvik psů. Před osmi lety František Šusta založil občanské sdružení Zaobzor, které pořádá pro školy a školky interaktivní programy se psem jako prevenci napadění dětí psy.

K TÉMATU: Jak vycvičit papouška, aby poslouchal a bavilo ho to? Pomůže metoda pozitivního upevňování

Od roku 2012 vede František Šusta semináře i praktické lekce především pro majitele psů a koní se zájmem o trénink pozitivním posilováním. Vytvořil dvě inovativní a uznané metodiky – index rovnováhy ve skupině a trojúhelník stresu. „Každé chování má nějaký svůj důvod, zvíře nebude dělat nic zbůhdarma. Pokud něco dělá, má k tomu nějaký svůj důvod a dost často tím důvodem je způsob, jakým s ním jedná člověk,“ vysvětloval před časem František Šusta v rozhovoru pro Rádio Impuls. „Takovým problematickým chováním může být třeba zvýšená agrese u nějakého zvířete nebo naopak zvýšená bázlivost, to spolu poměrně dost souvisí.“ Jak předejít nechtěným reakcím zvířete a jak naopak posilovat jeho pozitivní chování, poradí právě seminár v jesenickém Faunaparku Lipová-lázně.

Úvodní foto: Petr Augustýn, Faunapark Lipová-lázně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..