Policie na Opavsku vyšetřuje případ záměrné otravy papoušků, uhynul chovný pár eklektů

Eklektus různobarvýChovatelství nepřináší jen radosti. Policie na Opavsku vyšetřuje případ záměrné otravy chovného páru eklektů různobarvých, který až do svého úhynu nejevil žádné známky zdravotních problémů a letos úspěšně odchoval čtyři mláďata. Papoušci patřili mladému chovateli Filipu Fojtíkovi z Kobeřic u Opavy, kterého server Ararauna.cz letos na jaře navštívil a vydal tuto reportáž. V té době samice eklekta teprve zasedala na první letošní snůšku. „Šlo o ručně dokrmený pár, ke kterému jsme měli celá rodina silný vztah, protože samce jsme měli rok v bytě jako mazlíčka,“ popisuje Filip Fojtík. Papoušci podle něj byli ve stoprocentní formě, nevykazovali žádné příznaky nemoci a byli nesmírně vitální.
Kdo se vkradl na zahradu?

Pitva uhynulých eklektů neprokázala důvod úhynu, proto chovatel nechal u samice provést histopatologické vyšetření. Z něj vyplynulo, že příčinou by měla být otrava. „Postmortální vyšetření vyloučilo úhyn v důsledku úrazu či zánětlivého a infekčního procesu. Nález histopatologického vyšetření odpovídá otravě. Na základě anamnézy, postmortálního nálezu a zhodnocení dostupnosti běžných jedů přichází do úvahy otrava etylenglykolem, organofosfáty či karbamáty. Otravu neobvyklými či obtížně dostupnými jedy nelze jednoznačně vyloučit,“ konstatuje v pitevní zprávě profesor MVDr. Roman Halouzka, DrSc. z brněnské veterinární kliniky Avetum. Podle Filipa Fojtíka je jasné, že papoušky musel otrávit někdo, kdo pronikl na zahradu, kde se nachází jeho voliéry.

K TÉMATU: Na návštěvě u Filipa Fojtíka, mladého chovatele alexandrů, eklektů a amazónků

Otravu vlastním krmivem chovatel vylučuje, jednak krmí osvědčenými značkami směsí, a žádní jiní papoušci v jeho chovu nejevili známky otravy. Jakmile získal výsledek pitevní zprávy, který potvrdil jeho podezření, ihned se obrátil na Policii. „Podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele,“ říká Filip Fojtík. O nezvyklý případ se začala zajímat i televize Prima, chovatel ale nechtěl narušit probíhající vyšetřování a nabídku na vyjádření do zpravodajské relace odmítl. Přesto považuje za důležité, aby se o tomto případu vědělo alespoň mezi chovateli, proto se obrátil na server Ararauna.cz. Zkušenost, jakou si musel projít, by nikomu nepřál. Papoušci uhynuli dva dny po sobě, nejprve samec (11. listopadu), poté samice (12. listopadu).

Filip Fojtík před voliérou s eklekty různobarvými (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Filip Fojtík před voliérou s eklekty různobarvými (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

První úspěšné hnízdění a… otrava

Otrávení eklekti různobarví byli vysněnými papoušky Filipa Fojtíka. Samce choval půldruhého roku doma, později se ale rozhodl sehnat mu samičku. S tou si zažil velké peripetie. Poměrně dlouho ji nemohl sehnat, nakonec byl ale úspěšný u jednoho známého chovatele od Mělníka. Protože to bylo z Kobeřic dost daleko a Filipův známý shodou okolností měl cestu tímto směrem, samičku u chovatele vyzvedl. Jakmile se dostala do voliéry u Filipa Fojtíka, ukázalo se, že jde o dost zbídačeného ptáka: nelétala a měla špatné peří. Samice putovala na veterinu a následovala zdlouhavá léčba. Když už to vypadalo, že se vše obrací k lepšímu, otec Filipa Fojtíka ji jednoho dne našel sedět ve voliéře na zemi. Nezachránil ji ani rychlý převoz k veterináři.

ČTĚTE TAKÉ: Australané řeší případ hromadné otravy a úhynu desítek kakaduů naholících

Podle veterináře samice pozřela kousek zkaženého ovoce nebo vaječné míchanice, protože v době nehody byla obrovská vedra. Filipovi Fojtíkovi se poměrně rychle podařilo sehnat novou samici od chovatele z vedlejší vesnice, a ta se rychle sblížila s osiřelým samcem. První rok se od páru dočkal jednoho mláděte, které ale uhynulo, hned následující rok – během letošní sezóny – od nich odchoval čtyři mláďata, která však musel ručně dokrmit. K prvnímu (a vlastně i poslednímu) úspěšnému hnízdění u páru došlo ve věku pěti let u samce a čtyř let u samice. Filip Fojtík se plánuje časem k chovu eklektů různobarvých vrátit, nyní se však soustředí na nový druh ve své kolekci – aratingy škraboškové. Kvůli čerstvému případu otravy eklektů si už objednal bezpečnostní kamery, které budou neustále snímat a nahrávat prostor u jeho voliér.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 11. až 13. prosince 2015

Dálší článek

10 důvodů, proč papoušek není vhodným dárkem pod vánoční stromeček

4 Comments

  • FUUU tak toto ma velmi mrzi,ja mam 2 samicky od tohto paru doma a su nadherne.Skoda takeho paru a ak toto niekto urobil ze zamerne otravy vtaky tak to je sila.

  • Lidi jsou ruzni povětšinou hovada

  • To je svińárna, snad se to vyšetří a exemplárně potrestá.

  • Dobrý den. Tak toto je prasárna nej. kalibru! Doufám že bude pachatel vypátrán a po zásluze potrestán! Pak se nemůžeme divit že se chovatele brání návštěv svých svěřencu. Filipovi přeji aby se nenechal odradit takovým zmetkem. Je mi z toho všeho smutno.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější