Kriticky ohroženým kakarikům norfolkským zřídí záložní populaci na Filipově ostrově

UVNITŘ VIDEO – Svého času patřili mezi nejvzácnější papoušky světa. Stavy kakariků norfolkských v osmdesátých letech minulého století poklesly natolik, že i ti největší optimisté se pomalu smiřovali s tím, že tento ptačí druh brzy vyhyne. V roce 1988 žilo ve volné přírodě posledních 32 ptáků a několik dalších choval v zajetí spolek Canberra Ornithologists Group. Tato organizace stála také za nápadem vytvořit záložní populaci kakariků norfolkských, kterou by vysadila uměle na blízký Filipův ostrov, který je od Norfolku vzdálen pouhých šest kilometrů. Plán měl ale jeden háček: Filipův ostrov byl zcela pustý vulkanický ostrůvek bez jediného stromu.
Genetická pojistka pro případ nejhoršího

Ani pustila však ornitology z Canberry neodradila a ve spolupráci s ochránci z Norfolkského národního parku vymysleli plán, jak ostrov proměnit v zelenou oázu pro skupinu papoušků. S realizací začali již začátkem osmdesátých let a letos chtějí na ostrov poprvé vypustit mladé kakariki norfolkské. Na samotném Norfolku jich momentálně žije 350 až 400, ale jejich stavy ohrožují zdivočelé kočky, krysy a rosely penant, které zde byly uměle vysazeny a bojují s kakariki o hnízdní dutiny. Problematičtí predátoři ani nepůvodní druhy papoušků na Filipově ostrově zcela chybí, proto na něm chtějí ornitologové vypustit 30 samostatných mláďat jako základ budoucí „kolonie“.

K TÉMATU: Kriticky ohroženým kakarikům norfolkským se začíná dařit. Letos úspěšně vyvedli 51 mláďat

Filipův ostrov tak bude fungovat jako genetická pojistka pro případ, že by většinová populace kakariků na Norfolku čelila náhlému poklesu početnosti. Vždyť ještě v roce 2013 jich na Norfolku žila jen necelá stovka, a to se v roce 2005 jejich počty odhadovaly okolo tří set jedinců. Kvůli operaci Filipův ostrov ochránci spustili crowfundingovou sbírku na webu Pozible.com, jejímž prostřednictvím chtějí vybrat 77 tisíc australských dolarů (v přepočtu 1,5 milionu korun). Tuto hranici ale už významně překročili: v době psaní tohoto článku jim 680 dárců přispělo celkem téměř 85 tisíci australskými dolary (1,65 milionu korun).

V zajetí se mimo Norfolk téměř nevyskytuje

Převozu mláďat na Filipův ostrov tedy již nic nebrání. Podle manažera Norfolkského národního parku Craiga Doolana je ale třeba mladé ptáky vypustit v průběhu pouhých tří měsíců, které jsou na to vhodné. Jinak nebude možné zaručit úspěch celé operace. „Jde o mláďata, která jsou už připravena opustit hnízdo a jsou natolik stará, že se o sebe již dokáží postarat, ale zase natolik mladá, že se hned nezvednou a nepoletí zpět na Norfolk,“ uvedl Doolan. Na samotné vypouštění se asi nejvíce těší prezident Canberra Ornithologists Group Neil Hermes, který před více než třiceti lety pomáhal kakariki norfolkské zachraňovat před vyhubením.

ČTĚTE TAKÉ: Znáte nejohroženější papoušky světa? Některé už léta nikdo neviděl

„Tehdy jsem držel v ruce papouška, o kterém jsem věděl, že patří mezi méně než 30 zástupců svého druhu na světě,“ uvedl Hermes pro deník The Canberra Times. „Kdybychom jejich divokou populaci tehdy nechali být ještě rok dva, nenávratně by vymizeli. Byla to zoufalá doba, kdy počty kakariků byly malé a Lions Club na ostrově Norfolk, který nám pomáhal, hodně riskoval,“ uvedl Neil Hermes. Kakariki norfolkský je od roku 2012 veden v Červené knize ohrožených živočichů jako kriticky ohrožený. V zajetí se prakticky nevyskytuje, jde o extrémně vzácný druh, který se nesmí odchytávat a vyvážet z Norfolku.

Úvodní foto: BirdLife Australia
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..