Filipínské úřady zabavily 450 exotů za desítky milionů korun, pašeráci je chtěli prodat přes Facebook

UVNITŘ VIDEO – Prodej více než 450 exotických zvířat pocházejících z Indonésie překazily úřady na Filipínách. Během rozsáhlé policejní operace v Mati City, metropoli filipínské provincie Davao Oriental, vyšetřovatelé zadrželi dva muže, kteří se starali o zvířata před jejich transportem k novým majitelům. Zvířata se nacházela v prostorách, jež pašeráci používali jako „překladiště“, kam dováželi ptáky a další zvířata odchycená z přírody. Zásilku se podařilo zabavit týden před plánovaným transportem. Na akci kooperovalo filipínské ministerstvo životního prostředí a přírodních zdrojů s Národním úřadem pro vyšetřování (NBI), informoval zpravodajská server Davaotoday.com.
Mezi zabavenými živočichy byli kakaduové žlutolící a palmoví, klokani a ježury. Podle Rogelia Demelletese, specialisty pro management ekosystémů ministerstva životního prostředí se cena zabavených zvířat pohybovala od 50 do 100 milionů filipínských peso (22 až 44 milionů korun). Mati City je pouze jakýmsi „překladištěm“, z něhož zvířata putují do dalších částí Filipín, míní Demelletes. Zároveň připustil, že nelegální obchod s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami v zemi nadále roste. „Prodej těchto zvířat probíhá přes internet a používají se k němu falešné účty na Facebooku, aby se překupníci vyhnuli riziku zatčení,“ vysvětlil Demelletes.

Vrátí se zvířata zpět do Indonésie?

Zabavená zvířata skončila v zařízení Úřadu pro životní prostředí a zachování přírodních zdrojů (CENRO), kde proběhne jejich karanténa a rehabilitace. „Nejprve budou vyšetřena, zda nejsou přenašeči nějaké nemoci, která se přenáší vzduchem,“ dodal úředník ministerstva životního prostředí. Resort vznese oficiální dotaz k indonéské vládě, zda bude ochotna si tyto zvířata převzít. Zároveň probíhají přípravy soudního řízení se zadrženými osobami. Podle filipínského zákona o republice a zákona o ochraně přírodních zdrojů je nelegální shromažďovat, chytat nebo chovat původní druhy živočichů. Ani přijetí přísnější novely tohoto zákona ale dostatečně neodradilo pašeráky a překupníky od obchodování s ohroženými druhy.

K TÉMATU: Policie na Severních Molukách zatkla čtyři pašeráky s 212 papoušky. Eklekty, kakaduy a lorii

Na Filipíny směřuje většina ptáků odchycených na Sulawesi a Severních Molukách. Papoušci jsou nabízeni na tamních ptačích trzích, nebo vyváženi do Singapuru, Malajsie či zemí Středního východu. Již v roce 2007 vydala ochranářská organizace ProFauna zprávu o nelegálním obchodování s indonéskými druhy papoušků. Z ní vyplynulo, že každoročně je ze Severních Moluk na Filipíny vyvezeno na čtyři tisíce ptáků. Mezi nejčastěji pašovanými druhy papoušků jsou kakadu bílý, lori žlutohřbetý, eklektus různobarvý a lori modrohřbetý. Velké množství ptáků se pašovalo přes obec Pelita v Severní Halmaheře, odkud byli odesíláni lodí do General Santos nebo Davao na Filipínách.

Úvodní foto: Ministerstvo životního prostředí a přírodních zdrojů Filipín
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..