Škola uspořádá narozeninovou party pro svého 70-letého papouška

Když bylo Trecy Leeové osm let a chodila do základní školy Rouge Bouillon School v americkém Channel Islandu v Jersey, ráda navštěvovala obchodní dům Briggs a obdivovala tamního papouška amazoňana modročelého Sima. Dnes je jí 42 let a ten samý papoušek už tři dekády baví děti v Rouge Bouillon School, kde se mezitím stala sekretářkou. Letos se Sim dožívá úctyhodných 70 let a škola se mu rozhodla uspořádat velkolepou narozeninovou party, popisuje americký bezplatný deník Metro. Trecy plánuje Simovu klec vyzdobit vlajkami a papoušek může počítat s vydatnější porcí oblíbených vlašských ořechů. Kromě nich Sim dává přednost jablku a mrkvi.
Za desítky let svého působení na Rouge Bouillon School zažil amazoňan Sim mnohé. Dokonce přežil i rozsáhlý požár, který v roce 1991 zničil mnoho školních záznamů. „Podařilo se mu přežít bez zranění,“ líčí Trecy Leeová. „Jenom od té doby nemá rád požární poplachy a když zhasne světlo, škubne sebou.“ Ve škole strávil Sim posledních 30 let, předtím žil v kleci umístěné v obchodě Briggs. Po jeho uzavření majitelé ptáka věnovali škole. Děti ho milují, neustále chodí k jeho kleci a říkají mu „Ahoj“. Amazoňan se to po nich naučil opakovat. „Rád hvízdá různé melodie a vydává takové mumlavé zvuky,“ popisuje Trecy Leeová. Protože je po celý den mezi dětmi, pochytil od nich různé neidentifikovatelné pokřikování.

Nejstarší papoušek v zajetí se dožil 83 let

V přírodě se amazoňané modročelí dožívají zhruba 30 let, ale v zajetí mohou při správné péči dosáhnout i osmdesátky. Samotná škola netušila, jak je Sim starý. Upozornili ji na to veterináři z kliniky New Era, kteří se o papouška v minulosti starali. Právě oni upozornili školu na blížící se Simovy kulaté narozeniny. Dlouhověkost není u ochočených amazoňanů ničím výjimečným. Šedesáté narozeniny před pěti lety oslavil ochočený amazoňan žlutohlavý, kterého po většinu života vlastnila operní pěvkyně Elizabeth Harrisonová z britského Lancasteru. Samička tohoto jihoamerického papouška se vylíhla v roce 1954 a nyní o ni pečuje již třetí majitelka Carol Gionová, která ji na počest pěvkyně přejmenovala na Elizabeth.

K TÉMATU: Uhynul údajně nejstarší papoušek na světě. Kakadu inka „Coockie“ se dožil 83 let

Údajně nejstarším papouškem chovaným v zajetí byl kakadu inka jménem Cookie, kerý byl v roce 2014 zařazen do celosvětové Guinessovy knihy rekordů jako nejstarší známý papoušek. Tehdy mu bylo 81 let. Papoušek uhynul před třemi lety ve věku více než 83 let. Takřka celý život prožil v zoologické zahradě v americkém Brookfieldu, které je součástí Chicaga. Tam se dostal v roce 1934 jako roční pták z australské Zoo Taronga. Od září 2009 Cookie trvale obýval kancelář personálu zoo, kde se těšil neustálého zájmu lidí, které dobře znal. Až do roku 2013 se pak jednou ročně objevil na veřejnosti při oslavách svých narozenin. Poté je už personál zoo slavil s papouškem v zázemí, aby ho neznámí lidé nestresovali.

Úvodní foto: Jack Maguire / Metro.news
Předchozí článek

Anketa mezi chovateli: Jak se vám líbil letošní ročník EXOTIKY 2019 v Lysé nad Labem?

Dálší článek

Pašeráci papoušků na trh ve filipínské Manile nedorazili. Neprojeli kontrolním stanovištěm policie

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější