Pašeráci papoušků na trh ve filipínské Manile nedorazili. Neprojeli kontrolním stanovištěm policie

UVNITŘ VIDEO – Úspěšný zásah proti pašerákům původních druhů papoušků si zapsala filipínská policie ve městě Tandag, které leží na důležité spojnici do metropole Manily. Na kontrolním stanovišti na místní dálnici v neděli 27. října při rutinní kontrole dvou vozidel objevila několik klecí s papoušky a ještěry. Podle webu Mindanews.com šlo o zvířata volně žijící na Filipínách, jejichž odchyt z přírody je přísně zakázaný. Policisté proto po zadržených požadovala doklady o legálním původu zvířat. Těmi se ale trojice mužů ve věku 38 až 51 let nemohla prokázat, a tak byla celá zásilka zabavena a muži putovali do cely předběžného zadržení. Podle sdělení zadržených zvířata směřovala na jeden z trhů v Manile.
„Zástupci ministerstva životního prostředí a přírodních zdrojů společně s našimi příslušníky stále provádí inventuru zabavených ptáků a dalších zvířat,“ uvedl policejní mluvčí Christian Rafols. Vyšetřovatelé se domnívají, že ohrožení papoušci a ještěři pochází z okolí Mati City v regionu Davao Oriental a do Tandagu se dostaly přes Pasay City, kde kvete nelegální obchod s volně žijícími živočichy. „Pralesy okolo města Mati jsou vyhlášené svojí biologickou rozmanitostí a přitahují pozornost pašeráků, pro něž je potom lukrativní zvířata převézt na některý z trhů v Manile,“ dodal mluvčí. Zadržená trojice mužů bude obviněna z porušení zákona o dobrých životních podmínkách pro zvířata z roku 1998.

Výcvik policejních jednotek PNP Caraga:

Ročně se na Filipínách zobchodují zvířata za 22 miliard Kč

Podle analýzy Asijské rozvojové banky z března letošního roku se v nelegálním obchodu s volně žijícími živočichy na Filipínách protočí ročně 50 miliard pesos, což je v přepočtu 22,5 miliardy korun. Společnost na ochranu biodiverzity na Filipínách v roce 2016 varovala, že se z Filipín stává nechvalně proslulý lídr v drancování původních druhů a že se rychle vytrácí suchozemské endemické druhy ptáků a dalších zvířat. Na Filipíny směřuje většina ptáků odchycených na Sulawesi a Severních Molukách. Papoušci jsou nabízeni na tamních ptačích trzích, nebo vyváženi do Singapuru, Malajsie či zemí Středního východu.

K TÉMATU: Filipínské úřady zabavily 450 exotů za desítky milionů korun, pašeráci je chtěli prodat přes Facebook

Již v roce 2007 vydala ochranářská organizace ProFauna zprávu o nelegálním obchodování s indonéskými druhy papoušků. Z ní vyplynulo, že každoročně je ze Severních Moluk na Filipíny vyvezeno na čtyři tisíce ptáků. Mezi nejčastěji pašovanými druhy papoušků jsou kakadu bílý, lori žlutohřbetý, eklektus různobarvý a lori modrohřbetý. Velké množství ptáků se pašovalo přes obec Pelita v Severní Halmaheře, odkud byli odesíláni lodí do General Santos nebo Davao na Filipínách. Ve městě Mati letos v dubnu úřady překazily prodej více než 450 exotických zvířat pocházejících z Indonésie. Během rozsáhlé policejní operace vyšetřovatelé zadrželi dva muže, kteří se starali o zvířata před jejich transportem k novým majitelům. Mezi zabavenými živočichy byli kakaduové žlutolící a palmoví, klokani a ježury.

Úvodní foto: PNP Caraga
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..