Tasmánie vyhlásila boj nepůvodním loriům mnohobarvým. Ničí ovoce a kříží se s místními papoušky

UVNITŘ VIDEO – Velké problémy způsobují stovky loriů mnohobarvých, jedněch z nejrozšířenějších australských papoušků, v Tasmánii. Tito ptáci se ostrově přirozeně nikdy nevyskytovali a nyní zde jejich populace nebývale sílí. Loriové napadají sady s ovocem, zabírají hnízdní dutiny původním druhům ptáků, a dokonce se už začali křížit i s původním tasmánským druhem lorim mošusovým. Situace dospěla do bodu, kdy se jí začalo zabývat tasmánské ministerstvo životního prostředí, které na jihu ostrova zahájilo zkušební odchyt invazních papoušků. Ochránci přírody se totiž obávají, že by nepůvodní loriové mohli uškodit kriticky ohroženému latamu vlaštovčímu, jednomu z nejvzácnějších ptačích obyvatel Tasmánie.

„Za posledních 20 let jsme v Tasmánii svědky doslova populační exploze loriů mnohobarvých,“ vylíčil australskému zpravodajskému webu ABC News tasmánský ornitolog Eric Woehler. „Většina jejich populace, o níž víme, se nachází na severozápadním pobřeží v Launcestonu a údolí Tamar, ale také dole na jihovýchodě.“ Ačkoli je místní úřady považují za škůdce, podle Woehlera dosud neproběhlo žádné sčítání, a tak neexistují ani kvalifikované odhady velikosti nepůvodní populace loriů mnohobarvých na ostrově. Pestrobarevní papoušci jsou považováni za škůdce ve všech australských státech kromě Nového Jižního Walesu. Například v Západní Austrálii se původně malá populace rozrostla v 60. a 70. letech minulého století na desítky tisíc ptáků.

Loriové mošusoví a loriové mnohobarví v jednom biotopu:

Nepřikrmujte je, vyzývá Tasmánce ministerstvo

„Nejvážnějším problémem jsou pro zemědělce – loriové mnohobarví jsou velkým škůdcem v sadech s peckovinami,“ upozorňuje Eric Woehler. Velké populace loriů v Austrálii způsobují sadařům obrovské finanční ztráty. V Tasmánii ale loriové mnohobarví představují také problém pro latamy vlaštovčí, s nimiž soupeří o hnízdní dutiny. „To poslední, co latamové potřebují, je další hrozba, s níž se budou muset vypořádávat,“ konstatuje Woehler. Podobně jsou na tom i loriové mošusoví, kteří patří mezi původní tasmánské druhy a s nimiž se začali invazní loriové mnohobarví dokonce křížit. Ministerstvo životního prostředí proto ve spolupráci s dobrovolníky instaluje na jihu Tasmánie odchytové pasti a testuje si, jak nevítaný druh ptáka vymýtit.

K TÉMATU: Vzácné papoušky ostrovní u Nové Kaledonie ohrožuje PBFD. Nemoc zavlekli loriové mnohobarví

Ministerstvo je podle jeho mluvčího přesvědčeno, že tasmánská populace loriů mnohobarvých vznikla z ptáků, kteří ulétli chovatelům přímo na ostrově. Resort se nyní snaží přesvědčit obyvatele Tasmánie, aby lorie mnohobarvé nepřikrmovali na svých zahradách. „Víme, že to mnoho lidí dělá. Bohužel, navzdory lásce k ptákům, původním druhům opeřenců nepomáhají,“ vysvětluje Eric Woehler. „Jenom si představte, co by způsobilo stočlenné hejno těchto loriů v ovocném sadu!“ První zmínky o výskytu těchto papoušků v Tasmánii sahají až do 18. století. Podle Woehlera je jisté, že šlo o ptáky, kteří dokázali na ostrov doletět přes Bassův průliv z Austrálie, podobně jako tasmánské druhy papoušků latam vlaštovčí a neoféma oranžovobřichá, které na zimu odlétají do Jižní Austrálie.

Úvodní foto: Mick Brown

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..