Německé ACTP si vylepšuje PR, najalo štáb pro natáčení videí na YouTube

UVNITŘ VIDEO – Vylepšit svůj mediální obraz a podrobněji informovat o záchranných programech, na nichž se podílí, se rozhodlo německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Najalo profesionální filmařský tým z Anglie, který zachycuje ty nejzajímavější momenty, které se aktuálně dějí v reintrodukčních programech vzácných druhů papoušků. Filmaři tak v posledních dnech a týdnech sledovali, jak ACTP dovezlo na Svatý Vincenc první tři mláďata amazoňanů ohnivých odchovaná v Německu nebo zevrubnou veterinární prohlídku 50 arů škraboškových před jejich plánovaným transportem do Brazílie, kde budou od příštího roku vypouštěni do volné přírody (odkud poslední ara tohoto druhu zmizel v roce 2000).

ACTP v uplynulém roce hasilo hned několik mediálních „požárů“, které se negativně podepsaly na jeho pověsti u laické veřejnosti. Tím největším byla série článků australské mutace britského deníku The Guardian o pozadí vývozu původních druhů papoušků z Austrálie do německého chovu ACTP. Šlo především o v Evropě takřka nechované kakaduy hnědohlavé, lorie korunkové nebo papoušky rudobřiché naretské a loríčky žlutoboké duhové. Opoziční předák Lauron Baptiste z Nové demokratické strany (NDP) karibského ostrovního státu Svatý Vincenc a Grenada zase ACTP obvinil z „kšeftování“ s národním ptákem Svatého Vicenta, amazoňanem ohnivým. Vlna kritiky se na ACTP snesla také po vývozu amazoňanů červenokrkých a císařských z dalšího karibského státu Dominica.

„Arové škraboškoví se vrací domů“

Napjaté vztahy má ACTP rovněž s největším papouščím parkem na světě, Loro Parque na Tenerife, který v minulosti nesouhlasil se zapojením německého sdružení do záchovného programu arů škraboškových. Proti tomu se ale postavila brazilská vláda, která si poté od Loro Parque vyžádala všechny ary škraboškové chované na Tenerife. ACTP následně získala část těchto ptáků a další jí poskytla katarská záchranná stanice Al Wabra, která byla držitelem největšího počtu arů škraboškových na světě. Po úmrtí zakladatele stanice, katarského šejka Sauda bin Mohammeda Al-Thaniho se spolupráce Al Wabry s ACTP utužovala, až se loni katarská stanice rozhodla ACTP věnovat všechny ary škraboškové (a kobaltové), které chovala. V ACTP se tak nachází přes 90 procent zbytkové populace arů škraboškových.

K TÉMATU: V záchranném programu arů škraboškových je 159 ptáků, z toho 142 v německém ACTP

Právě o těchto ptácích a jejich návratu do Brazílie nyní natáčí anglický filmový štáb. Zatím vznikla tři videa: jedno obecné o záchranném projektu, druhé o zabezpečení arů škraboškových po jejich plánovaném převozu do Brazílie a třetí o veterinární prohlídce ptáků určených pro vývoz do Brazílie. Zatím posledním zveřejněným videem je krátký film o návratu tří amazoňanů ohnivých na Svatý Vincenc, v němž je zmiňována i spolupráce ACTP s vládou dalšího ostrovního státu Svatá Lucie, od níž má sdružení několik amazoňanů mnohobarvých. ACTP zároveň doplnilo všechna svá dosavadní videa na oficiálním YouTube kanálu viditelnými titulky a konkrétně videa věnovaná arům škraboškovým tagem #spixsAreComingHome.

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..