UVNITŘ DOKUMENT – Jednou dobrou a jednu špatnou zprávu přinesla nejnovější studie o vlivu globálních ochranných opatření na riziko vymírání jednotlivých ptačích druhů, kterou zveřejnil časopis Biology Letters vydávaný britskou Královskou společností. Dokument s názvem „Dynamika trajektorií vymírání ptáků předpovídá další vlnu úbytku druhů“ upozorňuje na to, že záchranné projekty snížily celosvětovou míru vyhynutí ptačích druhů o úžasných 40 procent. Autoři studie porovnali vývoj dat z Červené knihy ohrožených druhů IUCN a zejména dynamiku překlasifikovávání jednotlivých ptačích druhů podle míry jejich ohrožení. Zejména kriticky ohroženým druhům se v posledních 30 letech dařilo znásobit divoké populace.
Studie zohledňovala zejména přesuny ohrožených druhů z vyšších do nižších kategorií Červené knihy IUCN a nebrala v potaz vliv ochranných opatření na to, že si konkrétní druhy v seznamu nepohoršily a zůstaly stále ve stejné kategorii. Odhaduje se, že za posledních 500 let vyhynulo pravděpodobně 187 z 11 147 existujících ptačích druhů. Špatnou zprávou, která vyplynula ze studie, je fakt, že podle dat získaných z vývoje ohrožení jednotlivých druhů hrozí, že během následujících 500 let může vyhynout až třikrát tolik ptačích druhů, konkrétně 471. Podle mezinárodní organizace BirdLife International, jejíž vědecký ředitel Dr. Stuart Butchart je spoluautorem citované studie, to potvrzuje letošní aktualizace Červené knihy.
Studie vymírání ptačích dru… by Jan.Potucek on Scribd
Riziko hrozí i málo dotčeným druhům
Na seznamu ohrožených druhů IUCN se letos objevil větší počet ptáků, kteří jsou považováni za vyhynulé, nebo alespoň vyhynulé v přírodě. Tyto případy se přitom už zdaleka neomezují na obskurní ptačí druhy žijící na izolovaných ostrovech. Tři ze čtyř vyhynulých ptačích druhů, jejichž zánik potvrdila letošní aktualizace Červené knihy IUCN, pochází z Jižní Ameriky a dva ze tří těchto druhů vyhynuly v brazilském Atlantském lese (třetím je ara škraboškový pocházející z biotopu Caatinga v severovýchodní Brazílii). Potvrzuje to ničivé následky odlesňování Amazonie, loni podtržené sérii katastrofických požárů. Velmi znepokojujícím faktem je, že ze 471 ptačích druhů, jimž v příštích 500 letech může hrozit vyhubení, je řada v současné době zařazena do nejnižší kategorie v Červené knize IUCN – „nejméně dotčený“ (LC).
První takové případy se již objevují: africký vousák naholící se během jediného roku přesunul v Červené knize IUCN z nejnižší kategorie „nejméně dotčený“ (LC) mezi „zranitelné“ (VU), což už je krůček od „ohrožených“ (EN) a představuje to stejnou kategorii, v níž je aktuálně zařazen například i ara hyacintový. Důvodem je intenzivní těžba dřeva a sázení banánových plantáží v místech, kde se původně nacházely vysokohorské lesy. „V letošním roce se mají sejít vlády států celého světa, aby vytvořily nový rámec pro řešení úbytku biologické rozmanitosti prostřednictvím nové mezinárodní Úmluvy o biologické rozmanitosti. Výsledky naší studie ukazují, že je třeba přijmout opatření, která zabrání bezprostřednímu vyhubení ptačích druhů,“ říká Dr. Stuart Butchart.
Úvodní foto: Natural History Museum, Tring, Británie