Brazilci vrátili po třech měsících do přírody 18 amazoňanů vínorudých, které zabavili pašerákům

Ne vždy končí případy pašování papoušků vybraných z hnízd ve volné přírodě pro tato ptačí mláďata špatně. V brazilském státě Minas Gerais se minulý týden podařilo vrátit do Atlantského lesa 18 amazoňanů vínorudých, kteří absolvovali déle než tříměsíční rehabilitaci ve speciálním zařízení pro návrat divokých zvířat do přírody. Ptáci pocházeli ze zásilek zabavených při několika policejních operacích proti nelegálnímu obchodování z divokými zvířaty a prošli zoologickými zahradami a záchrannými centry, než se dostali do Centra pro testování divokých zvířat v Belo Horizonte, které analyzovalo, jací papoušci mají šanci přežít po vypuštění do volnosti. Vybraní jedinci poté putovali do rehabilitačního centra institutu WAITA (viz video níže).

„Tento institut se od roku 2012 věnuje projektu rehabilitace a návratu papoušků zabavených pašerákům. Dosud se takto podařilo do přírody vrátit 30 amazoňanů modročelých a nyní se pouštíme do druhé fáze s druhem, kterému hrozí vyhubení,“ přiblížila zpravodajskému serveru Globo.com šéfka organizace Fernanda Sá. Amazoňan vínorudý žije výhradně v Atlantském lese na východním pobřeží Brazílie. Je jedním z více než 200 ptačích druhů, jimž v Brazílii hrozí vyhubení. Ohrožuje ho nejen nelegální odchyt a obchodování s domácími mazlíčky, ale také ztráta přirozených stanovišť kvůli kácení stromů. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN jej vede v kategorii zranitelných druhů (VU), podobně jako aru hyacintového.

Amazoňan vínorudý se po 20 letech vrací do brazilského národního parku Araucaria

Ptáci mají vysílačky, ochránci je budou rok sledovat

Ptáci a zejména papoušci tvoří značnou část zvířat, které přijímá Centrum pro testování divokých zvířat v Belo Horizonte. Amazoňani vínorudí podstoupili klinická vyšetření, aby byl podrobně vyhodnocen jejich zdravotní stav a vyloučeno nějaké onemocnění. „Potom jsme jednotlivé ptáky převezli do CRAS v Nové Limě, kde trénovali návyk na potravu, s níž se setkají v přírodě, létání a ochranu před predátory. To je jeden z nejdůležitějších kroků, protože připravuje zvířata na návrat do jejich přirozeného prostředí,“ uvedla Fernanda Sá. Po tříměsíční rehabilitaci převezli ochránci amazoňany do oblasti budoucího vypouštění do přírody v Dom Joaquim. „Praktikujeme technikou zvanou „měkké vypouštění“, kdy ptáci zůstávají ve školce v místě vypouštění po dobu jednoho týdne, aby si zvykli na okolí,“ říká Fernanda Sá.

Konkrétní místo pro vypouštění ptáků musí organizace konzultovat s vládní agenturou Ibama zaměřenou na ochranu životního prostředí. Tato konkrétní skupina amazoňanů se v místě vypouštění adaptovala devět dní, než je mohli ochránci minulý pátek 22. října pustit do přírody. „Je velmi příjemné účastnit se tohoto projektu a vidět ptáky, jak znovu nabývají svobodu, létají a krmí se mimo voliéru,“ popisuje Fernanda Sá. Všichni vypouštění ptáci mají na krku připevněnou mikrovysílačku, takže vědci mohou sledovat jejich pohyb. Pomoci v tom mají i místní obyvatelé. „Abychom si potvrdili, že se jim podařilo adaptovat na místní podmínky, budeme je monitorovat po dobu jednoho roku,“ vysvětluje Fernanda Sá. „Místní komunita nám pomůže tím, že bude zapisovat den, čas a místo, kde jednotlivé papoušky s vysílačkou spatřili,“ dodává.

Do brazilského národního parku Araucarias vypustí dalších 36 amazoňanů vínorudých

Úvodní foto: Mariana Bertrand

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!