Brazilská policejní akce proti překupníkům drog a zbraní odhalila auto pašeráků papoušků

Na 120 amazoňanů modročelých a arů zelenokřídlých objevili brazilští policisté v rámci operace Égide v automobilu, který v polovině října kontrolovali na dálnici jižně od Rio de Janeira. Policejní akce byla zaměřená především na pašeráky drog, zbraní a zloděje nákladů z kamionů. Kontrolovaný vůz byl ale napěchovaný kartonovými krabicemi s mláďaty papoušků, kteří byli převáženi v nevhodných podmínkách v kufru auta a na zadních sedadlech, kde neměli dostatečný přístup vzduchu. Brazilská federální policie zadržela šestačtyřicetiletého řidiče a jeho dvaačtyřicetiletého spolujezdce při průjezdu národním parkem Itatiaia, který se nachází na hranicích brazilských států Rio de Janeiro a Minas Gerais, upozornil zpravodajský server G1.

Zadržení muži se přiznali, že mláďata papoušků nakoupili v Uberabě ve státě Minas Gerais a plánovali je prodat na ptačích trzích v Riu de Janeiru. Mladé amazoňany a ary lze na takových trzích zakoupit za dva až 15 tisíc brazilských realů, což je osm až 60 tisíc korun. Policisté oba pašeráky zatkli a převezli na nejbližší služebnu k výslechu. Tam jim byla za trestný čin spáchaný proti životnímu prostředí uložena pokuta a muži museli podepsat prohlášení, v němž se zavazují, že se v konkrétním datu dostaví k soudu, který jejich případ projedná. Poté je policisté pustili na svobodu, ale jejich automobil zabavili. Mláďata amazoňanů a arů policisté předali agenturám na ochranu životního prostředí, které jim zajistí veterinární prohlídku a ruční dokrmování.

Brazilci zadrželi pár, který v autě pašoval 229 mláďat papoušků: amazoňanů a arů

Vedlejší efekt policejní operace proti pašerákům drog

Policejní operace Égide začala 1. října a týká se klíčových bodů federálních dálnic ve státě Rio de Janeiro. Hlavním cílem akce je zabránit krádežím nákladů z kamionů i menších vozidel a také pašování drog a zbraní. Zachycení pašeráků papoušků je spíše vedlejším účinkem operace, v žádném případě ale nejde o výjimku. Brazilská dálniční policie odhaluje pašeráky papoušků pravidelně. Koncem letošního září policisté při rutinní kontrole vozu u města Naviraí ve státě Mato Grosso de Sul objevili na 229 papoušků, z toho tři ary arakangy a dva aratingy jendaj. Zbytek tvořili amazoňané modročelí. Automobil směřoval z Naviraí po dálnici BR-487 do 350 km vzdáleného regionálního centra Campo Grande.

Pašeráci papoušky převáželi v kufru, ale také na zadních sedadlech automobilu. Policisté je zatkli a převezli na stanici civilní policie v Naviraí, kde byli dočasně zadrženi. Mají čelit obvinění z ekologické trestné činnosti a hrozí jim trest odnětí svobody na šest měsíců až jeden rok. Policie oběma rovněž uložila pokutu ve výši 2,519 milionu reálů (v přepočtu 10,15 milionu korun). Zadržená čtyřiadvacetiletá žena a jednačtyřicetiletý muž tvrdí, že ptáky koupili a vezli je prodat do Paraná. Výši pokuty určila enviromentální vojenská policie podle zákonného ustanovení, kdy je za nelegální obchodování s ohroženým druhem sazebník 5 tisíc realů za jednoho ptáka a 500 realů za každého ptáka v případě prokázaného týrání (za které je považován i transport v nevyhovujících podmínkách).

Pašeráci v Argentině se ani neobtěžovali s bednami: 216 mláďat amazoňanů vezli jen tak v kufru auta

Úvodní foto: Disclosure/PRF

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..