Nizozemci sečetli alexandry malé, v celé zemi je jich přes 20 000. Začínají obsazovat i vesnice

Značný nárůst populace invazních papoušků alexandrů malých v Nizozemsku odhalilo předvánoční sčítání ptáků na jejich zimních nocovištích. Zatímco před deseti lety v zemi zaznamenali 12 tisíc těchto původem asijských papoušků, ke konci loňského roku jich bylo již přes 20 tisíc. Z toho nejvíc, přes pět tisíc, jich žije v metropoli Amsterodamu. Po celém městě existuje na tucet nocovišť. Největší z nich, s více než tisící alexandry, se nachází v Sixhavenu v Noordu, informoval deník Het Parool. Následovala nocoviště na Jozef Israelskade se 700 exempláři, Oosterpark s 650, Albert Plesmanlaan s 608, Bijlmerdreef s 525 a Nassaukade s 450 exempláři. Nejmenší nocoviště, kde bylo sečteno „pouze“ 95 alexandrů malých, bylo v Rijksmuseum.

Zatímco v celostátního hlediska alexandrů malých výrazně přibylo, přímo v Amsterodamu je jejich počet srovnatelný jako v roce 2012. Rozšířil se ale počet míst, která využívají pro nocování. Mimo metropoli se tito papoušci nejvíce vyskytují v Randstatu, Haagu a regionu Rotterdam. Menší skupiny pak obývají lokality mimo města. Sčítání mimo jiné prokázalo, že alexandři expandují z měst do vesnic. V metropolitní regionu Amsterodam na ně lze narazit v Aalsmeeru, Kudelstaartu, Nieuw-Vennepu, Heemskerku, Haarlemu, Zaandamu a Alkmaaru. List Het Parool podotýká, že první alexandři malí se ve volnosti v Nizozemsku začali objevovat v roce 1968. Šlo o uprchlíky ze zajetí, kteří se velmi rychle přizpůsobili životu v městských parcích.

Alexandr malý je v Nizozemí jako holub. V centru Amsterodamu je šestým nejčastějším ptákem

Přibývá i alexandrů velkých. Jenom v Amsterodamu jich je 580

„Čísla z Amsterodamu odpovídají národním statistikám,“ říká Willem van Manen z výzkumného institutu Sovon, který koordinuje sčítání invazních papoušků. „Místo velkých nocovišť, kde se shromažďovalo až pět tisíc ptáků, se objevuje spíše více nocovišť s menším počtem ptáků.“ Souviset to podle něj může s dostupností potravy. „Čím větší zdroj potravy, tím větší skupina na místě nocuje,“ vysvětluje van Manen. „Pozorujeme, že jejich populace se stabilizují zejména v místech, kde se vyskytovali historicky nejdříve, zejména pak ve velkých městech.“ Monitoring ale nepotvrdil, že by se alexandři malí rozšířili po celém Nizozemsku. Podle vědců existuje jakási neviditelná hranice, která vede poblíž Utrechtu, za níž se už alexandři nevyskytují. Města jako Hilversum a Amersfoort se s těmito ptáky dosud vůbec nesetkala.

Proč se alexandři malí některým místům vyhýbají, zatím zůstává záhadou. Ale tam, kde se vyskytuje, jeho populace sílí. „Druh se dokázal prosadit v prostředí, které je zcela přizpůsobeno lidem. Mnozí si stěžují na hejna papoušků, ale buďme rádi za jakoukoli biodiverzitu,“ říká Willem van Manen. Stovky dobrovolníků v polovině prosince sečítali také další volně žijící papoušky v Nizozemsku. Podařilo se jim tak zjistit, že v zemi roste i populace příbuzného alexandra velkého. Jenom v Amsterodamu jich v roce 2012 žila zhruba stovka, ke konci loňského roku jich bylo již 580.

Jak je to se „záplavou“ papoušků v Nizozemsku? Nejde o nic převratného ani nového

Úvodní foto: Wikimedia Commons / TheoGeen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!