Španělsko čekají v neděli protesty proti likvidaci invazních mníšků a alexandrů. Dotknou se 12 měst

Hlavní náměstí dvanácti největších španělských měst zaplní tuto neděli v pravé poledne ochránci zvířat, aby protestovali proti likvidaci invazních mníšků šedých, alexandrů malých, ale také holubů. Protestující se sejdou v Madridu, Barceloně, Alicante, Ciudad Real, Cordobě, Donostii, Leónu, Malaze, Oviedu, Santiagu, Seville a Valencii. „Vyjdeme do ulic celého Španělska, abychom řekli NE masakrům papoušků a holubů. Nezklameme je, jsme jejich jedinou nadějí, je čas říct NE neustálému zabíjení papoušků a holubů v celém Španělsku! Připojte se k požadavku na etické zacházení s těmito ptáky, se všemi zvířaty, za lepší společnost – společně jsme nezastavitelní!“ napsali organizátoři ve výzvě, kterou nasdíleli na Facebooku.

Radnice zmiňovaných měst přikročily k postupnému odchytu a odstřelu invazních papoušků, jejichž populace neustále narůstají a vytlačují tak původní druhy ptáků. Španělsko již před 10 lety uzákonilo mníšky šedé a alexandry malé jako nechtěné nepůvodní druhy, jejichž chov je přísně regulovaný. V zajetí se tito papoušci nesmí chovat po párech ani rozmnožovat. Chovatelé, kteří do té doby vlastnili tyto druhy papoušků, museli oddělit páry a zajistit ptáky před únikem do volné přírody. Majitelé mníšků šedých a alexandrů malých se také musí povinně evidovat a úřady mohou kontrolovat, zda dodržují podmínky zákona. Chov těchto dvou dobře známých papouščích druhů tak ve Španělsku prakticky skončil, včetně tolik populárních barevných mutací.

Madridská radnice začala vybíjet invazní mníšky a alexandry. Povolila jejich odstřel vzduchovkou

Ochránce zvířat rozezlil odstřel papoušků v Madridu

Radnice velkých španělských měst již několikrát zkoušely populace invazních mníšků a alexandrl regulovat. Vždy to mělo velmi negativní efekt na veřejnost. Po kontroverzním odchytu invazních mníšků šedých do předem připravených klecí v Madridu přikročila tamní radnice na sklonku loňského roku k ráznějšímu kroku. Povolila dvěma deratizačním společnostem, firmám Matinsa a Dypasa, střílet mníšky šedé a alexandry malé vzduchovkou. I když má jí pouze o menšinové řešení a většinu papoušků chtějí zmíněné firmy chytat do sítí, rozhodnutí radnice šokovalo madridské ochránce přírody. Madrid plánuje postupně vybít na 13 tisíc mníšků a alexandrů. Pokud by tak neučinil, mohla by populace obou papouščích druhů do roku 2024 v metropoli narůst na 42 tisíc jedinců.

Radnici nahrává královský výnos a zákon o invazních druzích, který konkrétně u mníšků šedých a alexandrů malých zakazuje jejich rozmnožování v zajetí a vypouštění těchto ptáků do volnosti. Zároveň připouští jejich likvidaci v místech, kde by mohli ohrožovat místní avifaunu a škodit lidem. Mníšci a všudypřítomní alexandři způsobují v centru města hluk, podobně jako holubi znečišťují trusem chodníky i domy a mníšci navíc svými velkými hnízdy z větví, v nichž často hnízdí několik párů najednou, ohrožují lidi procházející pod těmito obřími „stavbami“. Madridská radnice proto už před časem vypsala soutěž na realizátory likvidace invazních papoušků, na kterou přispěla částkou 2,9 milionu euro.

Madrid zahájil plošnou likvidaci invazních mníšků šedých

Úvodní foto: Sos Cotorras

Předchozí článek

Začala historicky asi nejnadějnější hnízdní sezóna kakapů sovích. Může přibýt přes 100 mláďat

Dálší článek

Nizozemci sečetli alexandry malé, v celé zemi je jich přes 20 000. Začínají obsazovat i vesnice

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější