Začala historicky asi nejnadějnější hnízdní sezóna kakapů sovích. Může přibýt přes 100 mláďat

Napjatě očekávaná hnízdní sezóna kakapů sovích, kriticky ohrožených nelétavých papoušků z Nového Zélandu, odstartovala na přísně hlídaných ostrovních rezervacích zbavených veškerých predátorů. Ochránci přírody očekávají, že letos by papoušci mohli v počtu vyvedených mláďat překonat dosavadní rekord z roku 2019, kdy jich k samostatnosti vychovali 71 – plnou třetinu současné populace druhu. Pokud vše půjde dobře, mohlo by letos přijít na svět přes 100 nových kakapů a celkový počet těchto vzácných ptáků by poprvé od zahájení záchranného programu překročil tři stovky. Bude však záležet na tom, jak se samice postarají o vylíhlá mláďata a kolik jich budou muset biologové odebrat k umělému dokrmení a s jakým úspěchem.

Kakapové hnízdí jen jednou za několik let. Závisí to na úrodě plodů rimu, které rostou na jehličnatých stromech podokarpech a jimiž rodiče krmí svá mláďata. Někteří ptáci ovšem hnízdí méně často, a výjimkou nejsou ani případy, kdy se tak stane jednou za desítky let. Minulý týden ochránci zaznamenali první přirozené páření samce Ralpha po 30 letech. Od stejného samce pak biologové také odebrali sperma pro umělou inseminaci dalších samic. Tímto způsobem se daří kakapy rozmnožovat již delší dobu, přičemž ochránci používají pro transport spermatu dokonce drony, kterými přepravují vzorky jak v rámci jednoho ostrova, tak mezi jednotlivými ostrovními rezervacemi. Páření a snůšky kakapů jsou letos už na třech ze čtyř ostrovních rezervací.

Kakapové soví stále nemají vyhráno. Přežijí až ve chvíli, kdy jich bude nejméně 500

Zásadní vliv bude mít počasí a aspergilóza

Například na ostrově Whenua Hou se už spářila celá polovina samic. Na vícero místech již sedí na snůškách a některá hnízda se již podařilo zkontrolovat. Ochránci tak vědí, že například samice Perla má snůšku tří vajec plně oplozenou a líhnutí mladých očekávají zhruba za dva týdny. Další páry teprve s hnízděním začínají. Na začátek snůšky mají ptáci čas zhruba do poloviny února, první páření pak bylo zaznamenané již 30. prosince. Záchranný tým kakapů má plné ruce práce, aby vše stačil monitorovat a zapisovat. Jenom během uplynulého víkendu potvrdil snůšku prvního vejce u samice Maramy a páření kakapí samice nazvané JEM se samcem Awhorem, samice Rā se samcem Hokonui, samice Gertrudy se samce Arikim, samice Jaunmou se samce Hakatere, samice Cyndy se samcem Kōmaru, samice Nory se samcem Tūtoko a pravděpodobně i samic Guapo a Bella Rose se samce Mossem.

Všechny kakapy mají vědci nějak pojmenované a pravidelně je sledují. Speciální tým se pak věnuje umělé inseminaci. Kromě samce Ralpha použil sperma dalšího samce Sindibáda pro oplození samice Tumeke. Vývoj situace na hnízdech hodně ovlivní počasí a také zdravotní stav dospělých ptáků. Kakapové jsou totiž hodně vnímaví na aspergilózu a během hnízdí sezóny 2019 ochránci museli řadu nemocných ptáků odchytit a převézt na veterinární kliniku kvůli léčbě. Mladí ptáci zůstali na klinice až do úplného osamostatnění a poté byli postupně vypuštěni v ostrovních rezervacích poblíž novozélandské pevniny. Celková populace kakapů sovích po rekordní sezóně 2019 překonala hranici 200 jedinců, ale po několika úhynech začala zase mírně klesat.

Boj o čas: Kakapové soví se už nevejdou na čtyři ostrovy a příští rok se čeká rekordní hnízdní sezóna

Úvodní foto: Kākāpō Recovery / Bryony Hitchcock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..