V Kostarice tento týden sčítají amazoňany žlutokrké. Zapojili se i ochránci arů

UVNITŘ VIDEO – „Velký týden“ prožívají v těchto dnech amatérští i profesionální ornitologové v Kostarice. Probíhá tam totiž první celostátní sčítání kriticky ohrožených amazoňanů žlutokrkých. Do akce se může zapojit i široká veřejnost, stačí vyplnit na speciální internetové stránce místo, termín a čas pozorování amazoňanů a pokud to je možné, připojit i fotografii sledovaných ptáků. „Kdysi běžní amazoňani žlutokrcí utrpěli velký pokles populace v důsledku pytláctví a ztráty přirozeného prostředí. Sčítáme je po celé Kostarice, abychom podchytili populační trendy tohoto kriticky ohroženého papouška a dokázali jej lépe chránit,“ uvedli organizátoři na webu Parrotcensus.com, kam je možné pozorování nahrávat.

Do organizace sčítání se zapojila i další sdružení, například Macaw Recovery Network, které se zabývá ochranou arů zelených a arů arakang a vypouštěním mláďat těchto papoušků odchovaných v zajetí do přírody, ale i světová organice World Parrot Trust, Texaská a Pittsburghská univerzita a další. „Zúčastnit se může každý! Biologové i amatérští pozorovatelé ptáků či všichni ostatní mohou posílat informace nebo fotografie přes WhatsApp nebo web Macaw Recovery Network či ParrotCesus.com,“ popisují organizátoři sčítání, které probíhá od minulé soboty 11. června do této soboty 18. června. Následně ochránci data vyhodnotí a budou informovat, v jakém stavu se populace amazoňanů žlutokrkých nachází.

Pokles jeho populace je velmi dramatický

Velká poptávka po amazoňanech žlutokrkých, kteří si ve schopnosti napodobovat slova a písně v ničem nezadají s africkými papoušky žako, vedla k častému vybírání hnízd v jeho domovině a dramatickému snižování početnosti divoké populace. V roce 2017 byl amazoňan žlutokrký zařazen mezi ohrožené druhy (EN) v Červené knize IUCN a loni dokonce mezi kriticky ohrožené (CR). Fatální pokles počtu amazoňanů dokládá situace v Guatemale, kde se na přelomu 80. a 90. let minulého století jejich populace odhadovala na 30 až 50 tisíc jedinců, ale v roce 2019 jich bylo pouze 500, tedy asi jedno procento původního stavu. A v Kostarice, kde byla jejich populace považovaná za nejstabilnější a kde se nyní tito papoušci sčítají, klesl jejich počet mezi lety 2005 až 2016 takřka o polovinu.

Podle odhadů mezinárodní organizace BirdLife International celosvětovou divokou populaci amazoňanů žlutokrkých tvoří už jen jeden až půl druhého tisíce pohlavně dospělých jedinců a maximálně 2 400 ptáků včetně mladých. Amazoňanů žlutokrkých neustále ubývá. Pokud bude tento trend pokračovat i nadále, například v Kostarice jejich populace klesne během následujících 35 let až o 92 procent oproti současnému stavu. Kvůli nelegálnímu obchodování byl tento papoušek již před časem zařazen do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. V zemích, které přistoupily na CITES, musí být všichni amazoňané žlutokrcí povinně registrovaní a jejich majitelé musí doložit legální původ papoušků.

Amazoňan žlutokrký je podle letošní aktualizace Červené knihy IUCN kriticky ohrožený druh

Úvodní foto: Birdlife.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..