Nová kniha o amazoňanech od Tonyho Silvy: Nová Exota ji vydá anglicky letos v září, česky příští rok

Druhou publikaci o papoušcích v rámci edice Nová Exota vydá letos v září stejnojmenné vydavatelství z Horky nad Moravou. Stejně jako u první knihy o arech je autorem americký chovatel a ornitolog Tony Silva a tentokrát se zaměří na amazoňany. „Po cca 40 letech práce je moje kniha Amazoňané hotová a bude dostupná v září,“ informoval minulý týden prostřednictvím svého profilu na Facebooku sám autor. Publikaci již avizuje i eshop Psittaculture.eu, jehož prostřednictvím vydavatelství Nová Exota prodává mezinárodní verze svých knižních titulů. Česká verze Amazoňanů by měla následovat příští rok, prozradil serveru Ararauna.cz vydavatel Jan Sojka.

Kniha Amazoňané bude velmi rozsáhlá, má mít více než 500 stran a každému druhu bude věnovaný velký prostor. Kromě informací o životě amazoňanů v přírodě a jejich chovu v zajetí se zaměří také na známé barevné mutace, veterinární péči, vhodné krmivo či způsob ručního dokrmování mláďat. „Půjde o nejrozsáhlejší publikaci, kterou kdy kdo vydal a asi už nikdy nevydá,“ podotýká Jan Sojka. Světovou premiéru s autogramiádou Tonyho Silvy bude mít anglická verze letos v září na světovém kongresu chovatelů papoušků na kanárském ostrovu Tenerife, který pořádá Loro Parque. Česká verze se představí příští rok v říjnu na mezinárodní výstavě EXOTA Olomouc 2023 (letos se tato výstava stejně jako loni a předloni neuskuteční).

Tony Silva: Líbí se mi, že čeští chovatelé jdou těžší cestou přirozených odchovů papoušků

Teprve čtvrtá publikace o amazoňanech v Česku

V češtině dosud vyšly pouze tři publikace o amazoňanech: jednak Amazónci a amazoňané (2002) od Milana Vašíčka a vydavatelství Barko, Amazoňané (2004) od Rosemary Low v českém překladu u vydavatelství Dona a Amazoňané – jak o ně správně pečovat a porozumět jim (2002) od Wernera a Susan Lantermannových v českém překladu vydavatelství Jan Vašut. Za posledních 20 let se nashromáždil dostatek nových poznatků o chovu jednotlivých druhů a k chovatelům se dostali dříve prakticky nedosažitelní ptáci, jako například amazoňané císařští, rudokrcí, ohniví a mnohobarví do německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Poslední dva jmenované druhy se nachází v soukromém chovu i v České republice.

Tony Silva vydal s Novou EXOTOU již tři knižní tituly. Vedle Amazoňanů a Arů šlo také o Průvodce chovem papoušků, který byl v české verzi krátce po vydání v roce 2015 beznadějně vyprodán. Později vyšla jeho anglická rozšířená podoba pod názvem Psittaculture, která je s téměř 600 stranami nejrozsáhlejší publikací o chovu papoušků vůbec. Tony Silva v minulosti působil jako kurátor v největším papouščím parku na světě Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife a v současné době provozuje svoji vlastní ptačí farmu na Floridě. Účastní se řady odborných chovatelských kongresů po celém světě. V České republice přednášel na mezinárodním kongresu EXOTA Olomouc v roce 2018 a předtím v roce 2015 na V.I.P. setkání chovatelů ve středočeských Kozovazech.

Loro Parque je oficiálním distributorem reedice knihy Psittaculture od Tonyho Silvy

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz a Nová EXOTA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..