Kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché už mají první snůšky, ze zimovišť se vrátilo 26 ptáků

Novou hnízdní sezónu zahájily v Tasmánii neofémy oranžovobřiché, jeden z neohroženějších druhů papoušků na světě. Podle zástupců Tasmánského programu na ochranu neofém oranžovobřichých se dosud ze zimovišť v jižní Austrálii na ostrov vrátilo 26 ptáků a dalších 20 jich ochránci vypustili ze zajetí, aby jako každoročně posílili divokou populaci před nadcházejícím hnízděním. „První vejce začínají neofémy snášet koncem října a ne jinak tomu je i letos – můžeme potvrdit že první vejce letošní sezóny již byla snesena! Jde o snůšku pětileté samičky a strážci rezervace je objevili o pět dní dříve než loni. Doufáme v úspěšnou hnízdní sezónu,“ napsali představitelé tasmánského vládního programu na ochranu těchto ptáků.

Letos se poprvé otevřel program a záchranu neofém oranžovobřichých dobrovolníkům z řad veřejnosti, a tak na hnízdišti v lokalitě Melaleuco působí více lidí než obvykle. Za úkol mají přikrmovat neofémy na speciálních pultech a denně počítat, kolik ptáků se nachází na hnízdišti a kolik se jich tedy vrátilo úspěšně ze zimovišť. Neoféma oranžovobřichá je jejím z mála tažných druhů papoušků, na zimu odlétá z nehostinné Tasmánie přes Bassovu úžinu do Austrálie, odkud se na jaře vrací zpět. Ze zimujících ptáků se obvykle takto navrátí asi jen polovina neofém. Divoká populace, kterou v nejkritičtější moment tvořily asi dvě až tři desítky ptáků, je proto pravidelně doplňovaná ptáky odchovanými v zajetí. Ti však nemají vrozený pud pro migraci, a tak se musí učit od starších a volně žijících ptáků.

Neofémy oranžovobřiché letos na Tasmánii vyvedly 60 mláďat, do zimovišť poletí 140 ptáků

Nepřevažují samci ani samice, poměr je vyrovnaný

Ochránci kvůli problematické migraci v minulosti část ptáků na hnízdištích po sezóně odchytávali a na zimu je přemisťovali do chovných center. Část neofém odchovaných v zajetí také vypouštěli přímo v zimovištích na jižním pobřeží Austrálie. Každým rokem se daří učit více a více vypuštěných ptáků absolvovat tah do zimovišť a zpět. Například za posledních pár dní se do tasmánského Melaleuca vrátilo osm neofém oranžovobřichých, z toho čtyři samci a čtyři samice. Jeden z ptáků byl ze skupiny, kterou na hnízdiště loni vypustili ochránci z chovu v zajetí. Zatímco v přírodě přežívá něco přes 100 neofém oranžovobřichých (přes zimu se jejich počet vždy rapidně sníží), v zajetí je dalších zhruba 400 ptáků rozmístěných do několika chovných center v Tasmánii a Austrálii.

Navrátivší ptáci z Austrálie vykazují velmi dobrý poměr samců a samic. Z 26 ptáků je přesně polovina jednoho a polovina druhého pohlaví. Ochránci se k nim chystají kromě dosavadní dvacítky vypustit ještě deset ptáků odchovaných v zajetí. Poslední vypouštění je naplánované na začátek listopadu. Celkové sčítání ptáků, kteří se vrátili ze zimovišť na hnízdiště v Tasmánii, proběhne tradičně začátkem prosince. Po loňské hnízdní sezóně odlétalo do zimovišť 140 neofém oranžovobřichých, což bylo nejvíce za posledních 15 let. Z toho bylo 60 mláďat odchovaných v přírodě. To je poměrně dost vzhledem k tomu, že úspěšně zahnízdilo pouze 18 párů ze 70 dospělých ptáků. Rekordní sezónu měly neofémy předloni, kdy odchovaly 88 mláďat.

Rekordní let neofémy oranžovobřiché ze zimoviště na hnízdiště přesáhl 1000 km

Úvodní foto: Dejan Stojanovic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..