Prvoodchov kakadua bělouchého v České republice: mládě je odchováváno ručně

UVNITŘ GALERIE – Stále větších úspěchů s chovem černých druhů kakaduů dosahují chovatelé v České republice. Letos se v tuzemsku poprvé podařilo odchovat kakadua bělouchého. Jediné mládě je potomkem teprve čtyřletého páru chovatele Jana Studeného z Blučiny na jižní Moravě. Mladý kakadu je odchováván ručně. „Chovný pár jsem si dovezl z Německa. Jeden pták je od Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), samec je teprve čtyřletý, samice o něco starší,“ řekl serveru Ararauna.cz úspěšný chovatel. Bělouší kakaduové se dělí na dva druhy: kakadua krátkozobého a kakadua dlouhozobého. Jan Studený odchoval kakadua krátkozobého, kterého vzácně chovají i další chovatelé v České republice.

Příbuzný kakadu dlouhozobý se v evropských chovech takřka nevyskytuje. Ale ani kakadu krátkozobý není v Evropě příliš častým chovancem. A chovatelů, kterým by se tento druh podařilo rozmnožit, je jako šafránu. Tomu také odpovídá jejich cena, která je dvojnásobná oproti ceně mnohem známějších kakaduů palmových. Jan Studený, který se chovu černých kakaduů věnuje posledních několik let, přitom letos nebyl úspěšný jen s kakaduy bělouchými. Poprvé také odchoval kakaduy žlutouché, taxonomicky označované za kakaduy černé. Obě mláďata jsou rovněž odchovávána ručně. Kakadu krátkozobý je ale trochu jiný „level“, jeho odchov, zejména pak umělý, je často komplikovaný.

Úspěšná sezóna Jana Studeného s černými kakaduy

Podobně jako u jiných černých druhů kakaduů mláďata v určitém věku odmítají přijímat potravu a mají poměrně vysokou úmrtnost. Problémům se nevyhnul ani tuzemský prvoodchov kakadua krátkozobého. „Okolo 65. dne přestalo mládě přijímat potravu, obracelo se na záda a vypadalo to s ním opravdu špatně,“ popisuje Petra Benčatová-Nálepková, která Janu Studenému dokrmuje mláďata vzácných druhů papoušků. Po konzultaci s veterinářkou MVDr. Ľubicou Nečasovou se ale podařilo mládě rozkrmit a nyní je už zcela opeřené a učí se se samo přijímat potravu. Souběžně Petra Benčatová-Nálepková odstavuje první mládě kakadua žlutouchého, zatímco druhé je zatím v prachovém žlutém peří zcela závislé na dokrmovací kaši.

Kakadu krátkozobý byl donedávna systematicky veden jako poddruh kakauda černého (Zanda funerea) a jako příbuzný kakadua havraního (Calyptorhynchus banksii) a kakadua hnědohlavého (Calyptorhynchus lathami). Od roku 2014 ale tvoří společně s kakaduem černým a jeho dalším bývalým poddruhem, kakaduem dlouhozobým (Zanda baudinii) nový rod Zanda. V přírodě se vyskytuje výhradně v jihozápadní Austrálii. Mezi lety 1970 až 1990 vymizel z více než jedné třetiny biotopů a jeho populace nadále klesá. Současný stav odhaduje mezinárodní organizace BirdLife International na maximálně 40 tisíc jedinců, kteří jsou rozděleni do čtyř samostatných populací. V Červené knize ohrožených živočichů IUCN je zařazen do kategorie „ohrožený“ (EN).

Černí kakaduové podle nové systematiky papoušků: dva nové druhy i poddruh kakadua palmového

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 21. až 23. října 2022

Dálší článek

Kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché už mají první snůšky, ze zimovišť se vrátilo 26 ptáků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější