Větrné turbíny v Tasmánii ztichnou na pět měsíců v roce kvůli kriticky ohroženým neofémám

Jedna z největších plánovaných sítí větrných elektráren v Austrálii, Robbins Island Renewable Energy Park v severozápadní Tasmánii, získala povolení ke stavbě od úředníků ochrany přírody, ale bude muset na pět měsíců v roce vypnout všechny turbíny. Jde o zásadní podmínku, která je zahrnutá do úředního povolení stavby, jež bude s výkonem 900 MW patřit mezi největší větrné zdroje elektrické energie v Austrálii. Větrný park totiž stojí v cestě migrujícím neofémám oranžovobřichým, kriticky ohroženým papouškům, jichž v přírodě přežívá neceká stovka a každoročně musí být jejich populace doplňovaná jedinci odchovanými v zajetí. Přerušení provozu má nastat od 1. března do 31. května a od 15. září do 15. listopadu.

Robbins Island Renewable Energy Park má tvořit 121 větrníků v hodnotě 1,6 miliardy australských dolarů (23,23 miliardy korun). Státní úřad pro ochranu životního prostředí (EPA) kritizovaný projekt schválil po delším zvažování. Každoroční období klidu se může podle formulace v povolení změnit, každopádně má pokrýt jarní a podzimní migrační vlnu papoušků. Robbins Island Renewable Energy Park je projektem společnosti ACEN Renewables, která patří filipínskému energetickému gigantu Ayala. Podle něho je lokalita zvolená v Tasmánii jednou z největrnějších v Austrálii a elektrický proud vyrobený z budoucích větrníků poputuje po 115 km dlouhé přenosové lince do tasmánské elektrické sítě.

Zničí golfové hřiště za 20 milionů dolarů zimoviště kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché?

Odstávka pomůže i kriticky ohroženým latamům

„Výbor dospěl k závěru, že jsou nutná významná zmírňující opatření týkající se potenciálních dopadů na populaci neofém oranžovobřichých vzhledem k omezeným vědomostem o významu Robbinsova ostrova při jejich každoroční migraci na sever a na jih,“ odůvodnil EPA podmínku každoroční pětiměsíční odstávky větrných turbín. Provozovatel budoucího větrníkového parku na svém webu uvedl, že předložil předběžný plán managementu neofém oranžovobřichých. Obdobné potíže řeší i francouzská energetická společnost, která staví síť větrných elektráren v brazilské Bahii na území, kde se vyskytují ohrožení arové kobaltoví. Tam zatím jednání s úřady nedospělo k žádnému závěru, přesto investor již začal s přípravnými pracemi v místech, kde mají stát turbíny.

Neoféma oranžovobřichá je jedním z mála tažných papoušků na světě. Dalším je rovněž kriticky ohrožený latam vlaštovčí, který hnízdí také v Tasmánii, ale například i jihoamerický papoušek patagonský. Neofémy přežívají jenom díky pomoci ochránců přírody, kteří je na hnízdišti přikrmují, kontrolují hnízda a vyvěšují umělé hnízdní budky. Každoroční tah do zimovišť na jihu Austrálie a zpět do Tasmánie nepřežije asi polovina ptáků. Proto je divoká populace doplňovaná ptáky odchovanými v zajetí. Několik specializovaných chovných stanic drží v zajetí na 300 neofém oranžovobřichých. Některé se nachází na pevninské části Austrálie, ale záchranná stanice nechybí ani na samotné Tasmánii.

V biotopu arů kobaltových postaví desítky větrných elektráren. Ochránci se obávají střetu ptáků s turbínami

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Erik Wilde a Ron Knight

Předchozí článek

Ode dneška platí v celém Česku zákaz chovu drůbeže pod širým nebem, mimo pštrosů a holubů. A co papoušci?

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 16. až 18. prosince 2022

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější