Úbytek holubů v Londýně během lockdownů přinutil sokoly lovit více invazních papoušků

Vládní opatření proti šíření koronaviru v Británii měla v roce 2020 výrazný dopad na populaci invazních papoušků alexandrů malých v Londýně. Začali je totiž více lovit sokoli stěhovaví žijící v britské metropoli. Důvod? Během lockdownu na jaře 2020 v Londýně výrazně ubylo holubů, protože je lidé přestali přikrmovat a ptáci se přesunuli z města na periferii. Pro sokoly to znamenalo nutnost přeorientovat se na jinou kořist. Výrazně tak v jejich jídelníčku vzrostl poměr špačků a alexandrů malých. Upozornili na to vědci King’s College London, kteří dlouhodobě sledovali vybraná hnízda sokolů stěhovavých, u kterých byly umístěné monitorovací kamery. Díky nim měli ornitologové přehled o tom, jakou potravu rodiče nosí mláďatům.

Předpokládá se, že v Londýně hnízdí asi 40 párů sokolů stěhovavých, kteří se sem přestěhovali v 90. letech minulého století za potravou – konkrétně za holuby. Vědci z King’s College London a dobrovolníci z řad amatérských ornitologů během tří po sobě jdoucích hnízdních sezón monitorovali 42 sokolích hnízd ve 27 městech po celé Anglii. Zajímala je především potrava, kterou dospělí nosí na hnízda. Během první monitorované sezóny od března do června 2020 došlo k prvnímu celostátnímu lockdownu kvůli pandemii Covid-19. Během tohoto období tvořili holubi 35 procent kořisti na sledovaných hnízdech v Londýně, zatímco špačci 36 procent a alexandři malí 18 procent. V hnízdních sezónách 2021 a 2022 se tento poměr změnil na 49 procent holubů, 29 procent špačků a 15 procent alexandrů malých.

Divocí sokoli v Londýně učí mláďata lovit na invazních papoušcích alexandrech malých

V Británii žijí desítky tisíc alexandrů malých

Podle Brandona Maka z King’s College London sokoli během lockdownu lovili více papoušků, protože v centru Londýna nebyli žádní turisté, kteří by tam odhazovali zbytky jídla, což vedlo k tomu, že se holubi stáhli z centra na předměstí. Sokoli tedy museli hledat náhradní kořist a tu nalezli ve špačcích a invazních papoušcích. Alexandři malí žijí v Londýně již od 20. let minulého století, expandovali zejména od 80. let. Veškeré snahy o snížení jejich populace se míjí účinkem. Po pandemii se však sokoli opět přeorientovávají na holuby, kteří představují větší úlovek. Rostoucí populace sokolů v Londýně by ale podle Maka mohla pomoc regulovat jak počet holubů, tak alexandrů malých. „Počet predátorů nakonec bude odrážet počet kořisti,“ říká vědec.

Alexadrů malých v Británii neustále přibývá. Svou roli v tom hrají i klimatické změny. Prudké výkyvy počasí a teplot ve Velké Británii ohrožují až třetinu tamních ptačích druhů. Podle organizace British Trust for Ornithology (BTO) patří mezi nejvíce dotčené druhy kukačka, u níž ornitologové zaznamenali kritický úbytek populace v pěti z jedenácti regionů. Z výzkumu, který se zaměřil na 68 vybraných druhů ptáků, vyšla vůbec nejhůře. K zajímavým výsledkům došli ornitologové v Londýně. Ze všech ptáků zde nejvíce ubývají vrabci, a naopak nejvíce přibývá invazních papoušků alexandrů malých, kterých už v celé Británii žije okolo 30 tisíc. Drtivá většina jich žije právě na území britské metropole, zejména pak v Hyde Parku.

Změna klimatu zasáhla třetinu ptačích druhů v Británii. Vrabce v Londýně nahrazují papoušci

Image by wirestock on Freepik and Sharp Photography, sharpphotography.co.uk

Předchozí článek

Čína hlásí další rekord v pozorování alexandrů duhových: více než 100 ptáků najednou

Dálší článek

Zoo Brno zdražilo vstupné v hlavní sezóně, výrazně ale zlevnilo nepřenosné permanentky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější