Po třech letech se sejde mezinárodní konference CITES. Otevře otázku odchytu žaků?

UVNITŘ VIDEO – Do Thajska se koncem tohoto týdne sjedou zástupci států, které přistoupily k mezinárodní úmluvě CITES o ochraně volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. V metropoli Bangkoku proběhne od 3. do 14. března pravidelná mezinárodní konference, která se koná jednou za tři roky a může zásadním způsobem ovlivnit přístup k jednotlivým druhům ohrožených zvířat a rostlin. V sázce je nejen zařazení nových druhů do první a druhé přílohy CITES, ale i udělování výjimek z úmluvy pro vybrané státy.

propozic k zasedání, které Výbor CITES zveřejnil na svých internetových stránkách, zatím nevyplývá, že by se konference měla zabývat nějakým konkrétním druhem papouška. Mezinárodní organizace World Parrot Trust (WPT) ale vede už delší dobu kampaň za ukončení výjimky na vývoz žaků velkých a liberijských z Konga a Kamerunu. Výjimky může udělovat stálý výbor CITES i v období mezi konferencemi členských zemí, a při loňském rozhodování o prodloužení povolení na vývoz žaků z Konga a Kamerunu výzvu WPT nevyslyšel.

K TÉMATU: Zakažte vývoz žaků z Konga a Kamerunu, žádala mezinárodní petice. Neuspěla

WPT uspořádala proti vývozu žaků ze zmiňovaných afrických zemí mezinárodní petici, kterou podepsalo 41 tisíc lidí. Upozorňuje v ní, že Kamerun i Kongo porušují kvóty, které jim stanovil výbor CITES. Podle nich může Kongo ročně odchytit a vyvézt ze země pět tisíc žaků a Kamerun tři tisíce. WPT ale na základě vlastních zjištění tvrdí, ze jen z Kamerunu se ročně vyveze šest tisíc žaků, tedy dvojnásobek oproti povolenému množství. Ptáci jsou navíc drženi v nepřijatelných podmínkách po desítkách a stovkách kusů ve stísněných podmínkách a velké množství jich nepřežije transport ze země.

ČTĚTE TAKÉ: Aktivisté v Namibii protestují proti tranzitu žaků odchycených v Kongu a Kamerunu

Žakové z odchytu sice bývají levnější než papoušci odchovaní v zajetí, jde však o silně stresované ptáky, kteří častěji podléhají různým nemocem a propadají nešvaru sebepoškozování – škubání peří. Nejčastějším cílem vyvážených papoušků bývají země Středního Východu a Asie. Nemalá část ale putuje i do zemí Evropské unie, která jejich dovoz zakázala už v roce 2007.

Úvodní foto: Limbe Wildlife Sanctuary

Jste pro absolutní zákaz odchytu žaků ve volné přírodě?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..