Jak dokrmujeme žaky: Přechod na pevné krmivo a seznamování s prvním bidlem

žakovéUVNITŘ FOTO A VIDEO – Po měsíci a 20 dnech života přijímají mláďata žaků sama suché piškoty, granule, jablko a vylouskávají si vlašské ořechy, které jim podáváme půlené ve skořápce. U granulí, jelikož jim chutnají více suché než vlhčené, jsem je začal zmenšovat z původní velikosti a to starým způsobem, jakým se drtila smůla při porážce vepříka na Vánoce – hrstku granulí jsem dal do utěrky a paličkou na maso je v ní rozbouchal do velikosti, jakou jsem potřeboval. Tím jsem zároveň eliminoval jejich ztráty při konzumaci, protože v původní velikosti si s nimi žakové spíše hráli a házeli je všude okolo.

Po granulích se mláďata vrhla na zrní

Když žakům zbývaly do dvou měsíců věku dva dny, byli už docela šikovní, protože už louskali směs zrnin. Z pevné stravy nejdříve brali suché granule, potom ovoce a jakmile dostali směs zrnin, granule šly z nějakého důvodu celkem stranou a mláďata dávají přednost zrní. Z ovoce jí převážně jablko, nakrájené na malé kousky, hroznové víno, sladkou kukuřici, apod. Z veteriny nám přišly výsledky testů PBFD/APV, oba s negativními výsledky. O určení pohlaví pomocí analýzy DNA jsem psal v minulém díle seriálu, ty byly hotové dříve než testy PBFD/APV.

PŘEČTĚTE SI PŘEDCHOZÍ DÍLY TOHOTO SERIÁLU:

Malí žakové také už dostali do klece první bidlo, které je umístěno v asi 15-centimetrové výšce od spodního roštu, protože mláďata začínají mít tendenci lézt po kleci. Pro porovnání jsem oba papoušky 12. března zvážil, jeden dosáhl hmotnosti 520 a druhý 430 gramů. Menší z mláďat je samička. Sameček se dá poznat podle trochu tmavší hlavy, člověk se na to ale musí pořádně zaměřit, aby si toho všiml. Ve věku dvou měsíců a čtyř dnů již mláďata lezla po bocích klece a co nevidět se už udrží na bidle. V této době je krmíme už jen třikrát denně a krmnou dávku upravujeme podle toho, kolik toho mají ve volátku, protože mezitím si mohou sami louskat zrniny a další krmivo.

Malí žakové

Malí žakové

Malí žakové

Drcené granule - nahoře původní velikost, dole po rozdrcení (Foto: Zdeněk Krňávek)
Drcené granule – nahoře původní velikost, dole po rozdrcení (Foto: Zdeněk Krňávek)
Výsledky testů na APV a PBFD (Foto: Zdeněk Krňávek)
Výsledky testů na APV a PBFD (Foto: Zdeněk Krňávek)

Zahájili jsme létací sezónu 2015

Naše ochočené ary ararauny Bára s Endym letos zahájili létací sezónu o něco dříve než v minulosti, a to přesně na MDŽ, tedy 8. března. Samozřejmě nebyli jediní z volnoletců, které známe. Létat s papoušky venku už začal například Jaroslav Baier z Hlučína, Petra Rozumová z Rychnovska a další. Domluvili jsme se, že mi všichni zašlou z prvního jarního létání videa, abych mohl vytvořit jedno společné střihové, které – pevně doufám – všechny pobaví a udělá radost. Nejde jen o papoušky na volno, ale i o papoušky na kšírech, protože všichni se dostanou ven z jejich zděného domova…

Naše Bára s Endym létají stejně jako na konci loňského roku z balkonu našeho bytu v paneláku, a teprve když je vypustím, jdu za nimi ven. Buď na mě čekají před domem na bříze, anebo na jiném stromu z druhé strany paneláku u základní školy.

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek

Předchozí článek

Ondřej Štafek: Mám slabost pro zelené papoušky, nejvíc se mí líbí amazoňané

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 13. až 15. března 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější