Německé ACTP se pochlubilo prvními dvěma letošními mláďaty ary škraboškového

Mláďata arů škraboškových v německém ACTPUVNITŘ VIDEO – Nejen katarské chovné stanici Al Wabra se letos daří množit v přírodě vyhubené ary škraboškové. Odchov dvou mláďat tohoto vzácného papouška oznámilo i německé Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). „Zde se můžete podívat na video s letošními mláďaty ary škraboškového. DNA testy opravdu nejsou třeba k tomu, abychom dospěli k názoru, že jde o dvě samice,“ okomentovalo ACTP na své oficiální stránce na Facebooku fakt, že se mláďata v inkubátoru snaží navzájem překřičet v žadonění o potravu. Společně s nedávno oznámeným odchovem 17 arů škraboškových v katarské Al Wabře se počet letos vylíhlých mláďat na celém světě blíží dvacítce.
ACTP předpokládá, že letos nezůstane jen u dvou mláďat. V loňské sezóně se mu podařilo odchovat čtyři ary škraboškové, katarská Al Wabra jich dokrmila dokonce šestnáct. Německé sdružení momentálně chová přes desítku arů škraboškových, pouze dva páry z nich jsou ale chovné. Veškerá mláďata v ACTP se líhnou v umělé líhni a jsou ručně dokrmována. „Před vypouštěním do volné přírody bychom s tím měli něco udělat,“ připustila na letošním březnovém V.I.P. setkání chovatelů papoušků ve středočeských Kozovazech kurátorka ACTP Katrin Scholtyssek. ACTP a katarská Al Wabra ve spolupráci s brazilskou vládou chtějí první ary škraboškové vrátit do volné přírody v roce 2019.

Záběry posledního ary škraboškového ve volné přírodě:

Celosvětový počet unikátních arů se blíží 150

Celkový počet arů škraboškových v zajetí se začíná blížit číslu 150. To je počet, který brazilská vláda označila za minimální možný pro zahájení reintrodukce druhu do jeho původního biotopu v severovýchodním brazilském státě Bahia. Společně s mladými ary škraboškovými mají být vypouštěni i arové marakány. Oba papouščí druhy v minulosti žily vedle sebe a poslední známý ara škraboškový ve volné přírodě dokonce vytvořil pár se samicí ary marakány a takto smíšený pár se několikrát pokusil zahnízdit. Ovšem neúspěšně. V roce 2000 však zmizel i tento poslední volně žijící samec ary škraboškového a od té doby je druh považován v přírodě za vyhynulý.

K TÉMATU: Katarská Al Wabra má už 100 arů škraboškových, dvě mláďata letos odchovává pod rodiči

Příběh ary škraboškového v minulosti inspiroval filmové studio Blue Sky Studios k natočení dvojice animovaných filmů Rio, které vychází ze skutečného příběhu ary škraboškového jménem Presley, jež žil jako domácí mazlíček ve Spojených státech. Jeho majitelé netušili, že jde o tak vzácného ptáka a na unikátnost opeřence je upozornil až veterinář, k němuž se vypravili v roce 2002 kvůli Preslyeho zdravotním problémům. O papouška se následně začali zajímat brazilští ochránci přírody a docílili jeho převozu do země původu, kde měl Presley vytvořit pár s vybranou samicí. Narozdíl od filmu ale tento příběh neskončil happy endem: Presley se potomků nedočkal a uhynul v létě 2014 ve věku čtyřiceti let na následky vleklých zdravotních problémů.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..