Kálnický seminář pro chovatele papoušků se 16. června zaměří i na chov kakadu havraních

Již potřinácté se v sobotu 16. června sjedou chovatelé papoušků ze Slovenska a České republiky do Kálnice u Nového Města nad Váhem na tradiční mezinárodní seminář. Akce, kterou pořádá Slovenský svaz chovatelů ZO Kálnica a Klub chovatelů papoušků Slovenska se tentokrát zaměří na méně obvyklé druhy papoušků. Asi nejzajímavější přednáškou bude prezentace slovenského chovatele Javra Vratka o chovu kakadu havraních v nevytápěném zimovišti. Javro Vratko se chovu těchto ptáků věnuje delší dobu a podařilo se mu tyto ptáky úspěšně odchovat. Vzhledem k tomu, že černí kakaduové jsou nyní mezi českými a slovenskými chovateli velmi populární, jde o velmi zajímavý programový tahák.
Milovníci papoušků Oceánie uvítají příspěvek hlavního organizátora semináře Ľuboše Pavlecha o chovu papoušků chocholatých. Tento ne příliš často chovaný atraktivní druh spadá do první přílohy úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES), díky čemuž existuje statistika chovaných jedinců. V České republice bylo jenom od roku 2004, kdy vznikl centrální registr CITES při ministerstvu životního prostředí, zaregistrováno 172 ptáků. Ľuboši Pavlechovi se daří papoušky chocholaté pravidelně rozmnožovat. O jeho chovu server Ararauna.cz vydal před časem reportáž a také rozhovor.

Pohled do Kulturního domu Kálnica těsně přes zahájením loňského chovatelského semináře (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

O poruchách plodnosti papoušků

Český ornitolog a chovatel Radek Nesvačil pohovoří na kálnickém semináři o výpravě za exotickými ptáky na Filipíny a ostrov Palawan. Veterinář MVDr. Miloš Kelecsényi tentokrát nebude přednášet o zdravotních problémech papoušků, ale o zajímavých druzích chovaných ve francouzských zoologických zahradách. Ľubomír Baniari pohovoří o chovu papoušků hnědohlavých, nepříliš častého zástupce afrického rodu Poicephalus v českých a slovenských voliérách. Avizovaná přednáška Javra Vratka o chovu kakadu havraních přijde na řadu jako předposlední a závěrečnou přednášku o poruchách plodnosti a příčinách úhynu zárodků během inkubace zajistí česko-slovenská dvojice veterinářů MVDr. Veronika Milerská a MVDtr. Juraj Šimunek.

K TÉMATU: Do Kálnice se sjelo přes 60 slovenských a českých chovatelů na seminář o papoušcích

Kálnický seminář se uskuteční v Kulturním domě Kálnice v sobotu 16. června od 10 hodin. Vstupné na celodenní akci je 20 euro, které lze uhradit buď poštovní poukázkou na adresu Viera Snopková, 916 37 Kálnica 302 (pro slovenské účastníky), nebo při prezenci přímo na akci. Zájemci se musí dopředu registrovat u organizátora Ľuboše Pavlecha, tel. +421 903 042 751, e-mail: lubo.pavlech@gmail.com. Nezaregistrovaným účastníkům nelze garantovat občerstvení, které je v ceně vstupného. Ta zahrnuje dopolední zákusek a nealkoholický nápoj, oběd a večeři. Organizátoři mohou pro zájemce zajistit nocleh v Kálnici.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..