Evropská kapacita na chov mutačních alexandrů Sjack Bastiaan přijede přednášet do Česka

UVNITŘ VIDEO – Česká republika se stává oblíbenou destinací významných evropských i světových chovatelů papoušků. Na 1. mezinárodní kongres chovatelů exotického ptactva EXOTA Olomouc 2018 příští týden zavítá snad největší evropská kapacita na chov mutačních alexandrů Sjack Bastiaan z Nizozemí. Autor komplexní publikace o alexandrech, která se zabývá především otázkou barevných mutací, bude přednášet právě o mutačních alexandrech. „Prvního mutačního alexandra jsem si koupil v roce 1971. Šlo o alexandra malého lutino. Postupně jsem si pak za odchovy kupoval lepší a vzácnější mutace, všechny peníze jsem vracel zpátky do chovu,“ vzpomínal Sjack Bastiaan v nedávném rozhovoru pro časopis Nová EXOTA.
Byl to právě Sjack Bastiaan, u koho se poprvé objevila mutace lutino u alexandra velkého a několik nových mutací alexandrů malých, rudohlavých a růžových. „Alexandři se mi líbí asi nejvíce, ale chci mít ve voliérách něco pěkného, speciálního, a tak mám aktuálně papoušky červenokřídlé nebo papoušky nádherné,“ přiblížil chovatel ve zmiňovaném rozhovoru. Jeho současným největším snem je získat modrou mutaci papouška červenokřídlého. „Když se podívám na mutace, které nejsou v Evropě, ale jsou někde na světě, je to záležitostí „pouze“ vzít peníze a dojet si pro ty ptáky,“ míní Sjack Bastiaan. Některé ceny ale odrazují i jeho, například když by za papouška královského tyrkysové mutace měl zaplatit desítky tisíc euro.

Kongres EXOTA Olomouc má poslední volná místa

„Pokud dám na stůl desítky tisíc euro za jediného ptáka, nemám nic. Takže potřebuji ještě štěpitelného, což už bude znamenat skoro dvojnásobnou euro za celý pár,“ vysvětluje Sjack Bastiaan. Návratnost takové investice je podle něj diskutabilní, protože papoušci královští nejsou zase tak jednoduší na odchov a může to trvat i několik let. U mutačních alexandrů chovatel upozorňuje na výhodu specialistů, kteří pochází ze zemí, kde se tito papoušci přirozeně vyskytují. Mohou si totiž najmout lidi, kteří pro ně najdou a odchytí mutační ptáky z přírody a získat tak zajímavou novou krev. To si evropský chovatel nemůže dovolit a proto ho rozšiřování chovu mutačních ptáků vyjde výrazně dráž.

K TÉMATU: Nová kniha o arech v češtině od Tonyho Silvy vyjde již za měsíc na kongresu EXOTA Olomouc 2018

O tom, jak se udržet mezi špičkou chovatelů mutačních papoušků a ještě tu a tam odchovat zcela novou mutaci, promluví Sjack Bastiaan příští sobotu 13. října na kongresu EXOTA Olomouc, který uskuteční v hotelu Flora poblíž olomouckého Výstaviště Flora, na kterém bude probíhat mezinárodní výstava exotického ptactva EXOTA Olomouc 2018. Kromě Bastiaana na kongresu vystoupí ještě americký chovatel a publicista Tony Silva, mexický veterinář Miguel Goméz Garza a český asistent kurátorky Loro Parque Lubomír Tomiška. Pro zájemce o účast na kongresu je k dispozici několik posledních míst. Program a registrační formulář naleznete na webu www.exotaolomouc.cz/kongres.php.

Úvodní foto: Mojehobby.org / archiv Sjacka Bastiaana
Předchozí článek

Ekvádor se chystá vypustit do přírody dalších 20 arů zelených. Zvýší tak jejich populaci o třetinu

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 5. až 7. října 2018

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější