Papouščí den u Šumperka se letos koná v sobotu 3. srpna. Sjedou se volně létající papoušci z celé republiky

UVNITŘ POZVÁNKA – Tradiční celostátní sraz majitelů ochočených papoušků, kteří vyznávají volný let, se letos uskuteční na nádrži Krásné u Šumperka v sobotu 3. srpna. Akce se ponese ve stejném duchu jako při předchozích ročnících. Letos půjde již o sedmé takové setkání. Sedmička je prý šťastné číslo a tak uvidíme, co nám přinese nové. Po čtyřleté pauze se srazu zúčastní i jeho papouščí zakladatelé, ary ararauny Bára a Endy od Zdeňka Krňávka ze Šumperka, jimž to od roku 2015 neumožňovaly rodičovské povinnosti. V době srazu totiž ještě krmili svá mláďata, která odchovávali v panelovém bytě na šumperském sídlišti. Letos jim účasti na srazu nic nebrání, protože zahnízdili nezvykle brzy.
Mláďata se letos Báře a Endymu začala líhnout od 1. do 6. června, a tak jejich rodiče budou mít dostatek času na to, aby se mohli vzdálit a navštívit sraz na Krásném a pozdravit se se svými ptačími kamarády. Nejen s araraunami, ale i dalšími papoušky, jako např. ary arakangami, amazoňany, korelami, mníšky a spousty dalších druhů. Každým rokem se počet zúčastněných rozrůstá, takže z několika málo lidí na prvním srazu a jejich obdivovatelů jsme se loni dostali až na více než dva tisíce lidí a papoušků bylo na Krásném více než sto.

Přijede i ochočený ara hyacintový Kuba

Po loňské přestávce se letos na Krásné vydá i známý fotograf a cestovatel František Brzák s ochočeným samečkem ary hyacintového Kubou a jeho voliérovou kamarádkou harlekýnkou (křížencem ary ararauny a ary zelenokřídlého) Rozárkou. Tu se letos podařilo vycvičit k volnému letu bez úvazu, k čemuž pomohl radou i osobní návštěvou Zdeněk Krňávek, který se věnuje propagaci volného létání papoušků v České republice již od roku 2012. Letošní Papouščí den na Krásném nabídne i řadu atrakcí. Děti se mohou stejně jako loni těšit na jízdu na koních, která bude probíhat na přilehlé louce, a samozřejmostí bude možnost koupání v přehradě u kempu, kde setkání probíhá.

REPORTÁŽ Z LOŇSKA: Od pyrury po aru zelenokřídlého: na Krásném u Šumperka se i přes vedro sešlo 123 papoušků

Co si tedy přát pro letošek? Snad jen aby počasí vyšlo stejně dobře jako při minulých ročnících a ať se na Krásném sejdou lidí stejného ražení, kteří si budou moci předat zkušenosti nejen s volným létáním papoušků. A také, aby se pokud možno žádný papoušek „volnoletec“ nezatoulal a nemuseli jsme ho hledat. Část výtěžku ze vstupného pro veřejnost půjde opět na konto společnosti Laguna, která se stará o handicapované a opuštěné ochočené papoušky. Letos se tato společnost již podruhé zúčastní srazu osobně, takže se můžete těšit na setkání s šéfkou Laguny Magdalenou Žohovou.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 28. až 30. června 2019

Dálší článek

Ararauna.cz má prázdniny, další články očekávejte příští týden

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější