Dovolte nám otevřít dříve než 25. května, žádají vládu velké zoologické zahrady

Jedenáct velkých zoologických zahrad vyzvalo českou vládu, aby přehodnotila svoje rozhodnutí a umožnila jim otevřít své areály veřejnosti dříve než 25. května. To je jedna z posledních fází rozvolňování krizových opatření souvisejících s eliminací šíření nákazy novým typem koronaviru COVID-19. Zoologické zahrady považují toto rozhodnutí za nešťastné. Pokud budou moci otevřít až koncem května, způsobí jim to rozsáhlé ekonomické, sociální a ochranářské škody. Pro menší zoologické zahrady by to dokonce mohlo mít likvidační následky. Duben a květen jsou totiž měsíce, během nichž začíná vrcholit návštěvnická sezóna.

„Finanční soběstačnost zoologických zahrad je, na rozdíl od řady jiných kulturně vzdělávacích organizací, padesát, často však i osmdesát procent. V celkovém součtu se tedy ztráty na tržbách v českých zoo pouze za březen a duben pohybují okolo jednoho sta milionů Kč. Přitom náklady na provoz lze jen minimálně redukovat. Zaměstnanci se musí o zvířata starat a udržet tak chovy často kriticky ohrožených druhů, které se ocitají na prahu vyhubení a jejich přežití mnohdy závisí právě na chovech v lidské péči,“ shodli se ředitelé jedenácti českých zoo, konkrétně pak Zoo Liberec, Zoo Zlín, Safari Park Dvůr Králové, Zoo Ostrava, Zoo Olomouc, Zoo Brno, Zoo Jihlava, Zoo Vyškov, Zoo Hodonín, Zoo Hluboká a Zoo Děčín.

Zoologické zahrady sčítají ztráty. Rozhodnutí vlády, že mohou otevřít až 25. května, se jim nelíbí

Česko nemá žádnou státní zoo, stát tedy nepokryje ztráty

Zoo jsou většinou příspěvkové organizace měst, případně krajů (jako Safari Park Dvůr Králové), a tudíž jsou vyloučeny z možnosti čerpat finanční pomoc na pokrytí finančních ztrát za ušlé příjmy i mzdy zaměstnanců ze strany státu. Ředitelé jedenácti zoo přitom poukazují na fakt, že z epidemiologického hlediska na ně lze nahlížet stejně jako na každý jiný veřejně přístupný park, kde je pohyb osob umožněn bez omezení. „Zoo navíc mohou počty návštěvníků snadno regulovat a zajistit kontrolu nad tím, aby se návštěvníci u expozic či na dětských hřištích neshlukovali,“ upozornily zahrady ve společném tiskovém prohlášení.

Samozřejmostí by podle nich bylo dočasné uzavření vnitřních pavilonů a zamezení přímého kontaktu návštěvníků s chovateli a zaměstnanci pečujícími o chovaná zvířata. Občerstvení v areálech by zajistily prostřednictvím automatů nebo přes výdejní okénka. „Nepodceňujeme nebezpečnost současné koronavirové pandemie. Jsme zvyklí pracovat s epidemickými plány. Ve vedení většiny zahrad stojí lidé s biologickým vzděláním. Ale jsme si vědomi, že bez finanční pomoci ze strany vlády bude každý den státem nařízené uzávěry zoologických zahrad nad rámec nezbytností znamenat skokový nárůst rizika fatálních dopadů,“ dodávají ředitelé zoo.

Všechna zoo v Česku jsou uzavřena, stejně tak Loro Parque a kvůli koronaviru nepřijímá návštěvy ani německé ACTP

Pražská zoo očekává ztrátu až 60 milionů korun

Do výzvy české vládě se nepřipojila například pražská zoo, která očekává kvůli povinné uzávěře vůbec největší ztrátu. Ředitel Miroslav Bobek ji odhadl na 60 milionů korun. „Zavřená zoo je neuvěřitelně smutná. Přesto – na rozdíl od některých jiných zoologických zahrad – nenaléháme na dřívější než naplánované otevření. Zdraví a životy jsou přednější. Jsem přesvědčen, že 25. květen, resp. 8. červen (termín, který vláda stanovila pro otevření vnitřních pavilonů zoo pro návštěvníky, pozn. red.) jsou rozumné termíny, a všichni společně věříme, že všechno (nebo alespoň mnohé) si můžeme vynahradit později,“ uvedl Bobek na svém soukromém profilu na sociální síti Facebook. Výzvu vládě nepodepsaly ani zoologické zahrady v Ústí nad Labem, Plzni a Chomutovský zoopark.

Podle ředitele pražské zoo je ale nutné si současně uvědomit, že zejména pro některé menší zoo znamená nynější situace existenční ohrožení. „Prosím proto, abyste ty seriózní také podpořili. Osobně se přimlouvám za tu nejbližší – za Zoo Chleby,“ dodal Bobek. Právě ze Zoo Chleby jsou v pražské zoo deponovány vzácné druhy papoušků: arové hyacintoví a amazoňani rudoocasí, které lze spatřit v Rákosově pavilonu. Autoři výzvy vládě upozornili, že okolní země budou otevírat zoo výrazně dříve než Česká republika. „Podle informací našich kolegů od 3. května otevírají významné německé zoo, např. Zoo Lipsko, Zoo Kolín nebo Zoo Drážďany,“ podotkli. Dopisem proto požádali kabinet premiéra Andreje Babiše, aby termín otevření českých zoo ještě jednou zvážil.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..