Belgická zoo Pairi Daiza zůstává jediným místem na světě, kde lze veřejně vidět ary škraboškové. Má jich 16

UVNITŘ VIDEO – Pokud byste chtěli na vlastní oči vidět aru škraboškového, nejvzácnějšího zástupce papoušků ara, který je v přírodě od roku 2000 vyhynulý a o kterém studio Pixar natočilo dva úspěšné animované filmy Rio, museli byste se vydat do belgické zoologické zahrady Pairi Daiza. Momentálně to je jediné místo na světě, kde je tento velmi vzácný papoušek veřejně vystavený. A zároveň je to jedno z tří míst, kde fungují chovné stanice arů škraboškových zapojené do záchranného a reintrodukčního programu tohoto druhu. Zatímco návštěvníci zoo mohou vidět dva ary škraboškové, dalších šest párů zahrada chová v neveřejném zázemí určeném právě jen těmto papouškům.

Zahrada financovala výstavbu chovného centra v Brazílii

Všechny ary škraboškové získala Pairi Daiza od německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Na to před časem převedla více než stovku těchto vzácných ptáků katarská chovná stanice Al Wabra, jíž se podařilo tento druh zachovat a rozmnožit. Po úmrtí zakladatele Al Wabry převzala žezlo záchrany druhu ACTP, která se spojila právě se zoo Pairi Daiza a s brazilskými úřady na ochranu přírody ve snaze vrátit aru škraboškového zpět do volné přírody. ACTP zajistilo ptáky, Pairi Daiza zase finanční prostředky. Právě díky této zoo a její nadaci se podařilo vystavět nejen chovné centrum arů škraboškových v Belgii, ale také v brazilské Bahii, kam se přesunula část odborného personálu ACTP.

„Toto centrum dostalo název Fazenda Pairi Daiza, čímž ACTP vzdalo hold Pairi Daiza za její příspěvek k tomuto skvělému projektu,“ uvádí belgická zoo na svém webu s tím, že do projektu záchrany ary škraboškového již věnovala tři miliony euro (asi 75 milionů korun). Když před časem navštívil Evropu brazilský ministr životního prostředí, aby jednal s ACTP o návratu části arů škraboškových do Brazílie, navštívil i belgickou Pairi Daiza. A není náhodou, že tato zoo je již od roku 2016 společně s ACTP, brazilským Institutem Chico Mendes pro ochranu biodiverzity, organizací Parrots International a brazilským chovným centrem Fazenda Cachoeira členem pracovní skupiny pro návrat ary škraboškového do volné přírody.

První evropská zoo veřejně vystavuje ary škraboškové a kobaltové. Uvidíte je v belgické Pairi Daiza

Do letošního jara byli „Spixové“ k vidění i v Singapuru

Členem skupiny byl i singapurský Jurong Bird Park, který si v roce 2017 zapůjčil dvě samice ary škraboškového od ACTP a katarské chovné stanice Al Wabra a vystavil je ve veřejné expozici pro návštěvníky. Původně je měl mít zapůjčeny na deset let, ale již letos v červenci je zaslal do chovného centra v Brazílii (i když původně měly tyto samice putovat do Pairi Daiza). Jurong Bird Park byl druhým místem na světě, kde bylo možné tyto papoušky spatřit při návštěvě veřejné zoo. Společně s nimi si zapůjčil i ary kobaltové, aby mohl jako jediný na světě svého času vystavit všechny tři žijící druhy modrých arů (hyacintového, kobaltového a škraboškového), ale ary kobaltové letos rovněž vrátil a zůstávají mu pouze arové hyacintoví.

Chov arů škraboškových v zajetí se poslední léta daří. Ke konci minulého roku tvořila zbytková populace 180 jedinců, letos jich je již přes 200. Jenom německé ACTP za letošní rok ohlásilo rekordní odchov 50 mláďat, přičemž některá byla dokonce odchována přirozenou cestou pod rodiči. Dříve, když bylo arů škraboškových méně, se všechna mláďata odchovávala ručně a líhla uměle v líhni. Aby druh nevyhynul, začala katarská Al Wabra využívat umělou inseminaci samic. Tuto metodu poté převzalo i ACTP. Od loňského roku je zhruba šedesátka arů škraboškových v brazilském chovném a reintrodukčním centru poblíž města Curaca. Jejich odchovy plánují Brazilci postupně vypouštět do volné přírody.

Rok po přestěhování 52 arů škraboškových z Německa do Brazílie má první pár mládě

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..