Nizozemci se připravují na sobotní sčítání invazních alexandrů malých. Minule jich napočítali 12 000

Velké noční sčítání invazních papoušků alexandrů malých, ale také jejich méně častých příbuzných alexandrů velkých a rovněž mníšků šedých připravují na nadcházející sobotu 18. prosince nizozemští ornitologové. Při poslední takové akci napočítali 12 tisíc alexandrů malých a nyní chtějí porovnat, zda jejich počet znovu nestoupl. Hnízdní populace těchto papoušků se v Nizozemsku odhaduje na půldruhého až tři tisíce jedinců, přičemž v některých městech jde o jedny z nejčastěji se vyskytujících ptáků. Například v Amsterodamu je alexandr malý šestý nejčastější ptačí druh po holubovi, hrdličce, kosovi či vrabcích. Jestliže alexandrů malých žijí v Nizozemsku tisíce, alexandrů velkých jsou spíše stovky a mníšků šedých desítky.

Alexandrů velkých má v zemi volně žít maximálně 250, přičemž hnízdní populaci tvoří pouze 20 až 40 jedinců, mníšků šedých je dokonce podle posledních zimních sčítání jen 40 až 60 v celé zemi a hnízdí jich okolo 15 až 20 jedinců jen ve dvou malých lokalitách. Zimní sčítání provádějí ornitologové na nocovištích, kdy se ptáci nemohou ze tmy přemisťovat. Díky tomu jsou výsledky poměrně přesné a nelze jednotlivá hejna započítat víckrát. Co se týká alexandrů malých, na pevninské Evropě jich žije nejvíce právě v Nizozemsku. Jinak ale drží prim Velká Británie, kde jich podle odhadů žije volně přes 25 tisíc a jejich počet dále stoupá. Veškeré pokusy tamních úřadů o regulaci jejich populace selhaly na protestech občanů a ekologických aktivistů.

Alexandr malý je v Nizozemí jako holub. V centru Amsterodamu je šestým nejčastějším ptákem

Stále jsou hodně závislí na přikrmování od lidí

Nizozemsko má díky svým mírným zimám a vlhkému přímořskému prostředí ideální podmínky pro přezimování těchto původně exotických ptáků. Čím více na východ, tím invazních alexandrů a dalších papoušků v Evropě ubývá. Stálejší populace, i když výrazně menší, jsou i v Německu, ale například v České republice zatím ne, i když Česká společnost ornitologická očekává, že se tak v blízké budoucnosti stane. Alexandři by mohli obsadit parky velkých měst, kde se jim daří díky přikrmování od lidí a v zimě tam bývají mnohem příhodnější podmínky než v otevřené krajině. V sousedním Polsku už zaznamenali úspěšné hnízdění tohoto druhu, dokonce nedaleko hranic s Českou republikou.

V Nizozemsku se populace alexandrů malých vážou na velké aglomerace. Kromě Amsterodamu a Haagu existují silné městské populace tohoto papouška i v Leidenu a Zoetermeeru, kde se již brzy alexandr malý stane desátým nejčastějším ptákem. Sčítání potvrzuje předpoklad ornitologů, že všechny divoké populace alexandrů v Nizozemí jsou silně závislé na lidech a jídle, které jim člověk poskytuje. Společnost na ochranu ptáků si kvůli tomu dokonce klade otázku, zda lze alexandra malého považovat za invazní druh, když se prakticky nevyskytuje v otevřené krajině, kde se nenaučil nacházet potravu a hnízdní biotopy.

Praha se brzy dočká invazních alexandrů malých, podle ředitele kanceláře ČSO je to otázka několika málo let

Úvodní foto: Wikimedia Commons / J.M.Garg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..