Adoptujte si budku pro amazoňana, vyzývá originální kampaň na záchranu čtyř papouščích druhů

UVNITŘ VIDEO – Až do března letošního roku mohou milovníci jihoamerických papoušků, a zvláště pak amazoňanů, přispět na výrobu a instalaci umělých hnízdních budek, které pomáhají přežít čtyřem ohroženým druhům v Brazílii. Kampaň je zaměřená na ochranu amazoňanů modročelých, vínorudých, nádherných a rudoocasých, informoval brazilský zpravodajský server Globo.com. „Adopci budek“ vymysleli zástupci ochranářského projektu „Papoušci Brazílie“, kteří tak chtějí přispět k posílení populace zmiňovaných druhů amazoňanů i přes to, že přirozených hnízdních dutin ubývá. Zájemci, kteří chtějí kampaň podpořit, si nejprve musí zvolit konkrétní druh a potom částku, kterou přispějí.

Finanční prostředky budou využity i pro pokrytí nákladů spojených s pravidelným monitoringem budek. „Degradace a fragmentace pralesů přímo ohrožuje naše původní druhy papoušků, protože jejich úspěšné rozmnožování závisí na dutinách v kmenech stromů. Protože trvá roky, než takové dutiny přirozeným způsobem vzniknou (a jsou také rychle ničeny lidskou činností), potřebujeme vyvinout okamžitá opatření, jako je instalace umělých hnízdních budek, abychom udrželi stávající populace těchto druhů,“ vysvětluje Nêmora Pauletti Prestes, koordinátorka projektu Charão zaměřeného na ochranu amazoňanů nádherných, který je jednou z partnerských organizací kampaně.

Loni se na budky vybralo v přepočtu 200 tisíc korun

Dosud se na přípravě, vyvěšování a kontrole umělých hnízdních budek podílel jen velmi omezený okruh lidí, který zahrnoval ochránce, dobrovolníky a místní obyvatele. „Neustále se na nás někdo obracel s dotazem, jak může pomoci, a proto jsme v roce 2021 poprvé umožnili adoptovat budky a zapojit se do jejich monitorování, byť jen na dálku online. Kampaň přinesla výsledky, na které jsme velice hrdí. Podařilo se vybrat přes 50 tisíc realů (přes 190 tisíc korun), což umožnilo vyrobit instalovat přes 180 umělých hnízdních budek. Díky nim mohly desítky párů papoušků využít vhodnou dutinu pro hnízdění. Doufáme, že v roce 2022 se v těchto náhradních hnízdech vylíhne mnoho mláďat,“ píší zástupci kampaně na svém webu Papagaiosdobrasil.com.br.

Instalace budek sama o sobě ale nestačí. Každou je nutné v době hnízdění kontrolovat, a to poměrně často: minimálně třikrát za sezónu. „Kromě toho je nutné podporovat ekologické vzdělávání místních komunit a pracovat na zvyšování informovanosti vlastníků venkovských pozemků o využívání těchto oblastí pro ochranu papoušků,“ konstatuje Nêmora Pauletti Prestes. Kromě ptáků budky využívají i drobní savci, kteří v nich nachází bezpečné místo pro odpočinek. „Je velmi důležité podporovat zapojování lidí do projektů, jako je tento. V Brazílii stále existuje jen velmi málo podobných iniciativ. Musíme myslet na zachování biologické rozmanitosti. Jakmile se nějaký druh dostane na hranu vyhynutí, není dostatek peněz na jeho záchranu. Proto je důležité poskytnout mu pomoc včas,“ dodává Nêmora.

Brazílie zpřísňuje boj proti pytlákům, kteří vybírají mláďata papoušků z hnízd

Úvodní foto: Papagaiosdobrasil.com.br

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..