První arové kobaltoví z Loro Parque vyvedli v brazilské přírodě mládě

Po pouhých třech a půl letech od vypuštění prvních šesti arů kobaltových odchovaných v Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife do brazilské přírody v Boqueirão da Onça první ptáci úspěšně zahnízdili. Nevládní organizace Pesquisa e Conservação, která se zabývá reintrodukcí arů kobaltových v regionu Boqueirão da Onça, informovala o úspěšném vyvedení prvního mláděte. Před vypuštěním arů odchovaných v zajetí v oblasti žili pouzí dva arové kobaltoví, kteří byli vzdáleni stovky kilometrů od dalších známých hnízdišť těchto vzácných papoušků. „Arové kobaltoví v regionu v 90. letech téměř vyhynuli, zůstali jen dva jedinci, kteří se zde pohybují i nadále,“ uvedla organizace na své stránce na Facebooku.

„Mládě, které opustilo hnízdo v červnu, je výsledkem odchovu od dvou arů kobaltových darovaných našemu projektu od nadace Loro Parque Foundación a vypuštěných v roce 2019,“ upřesnili zástupci Pesquisa e Conservação. Snahy o hnízdění pozorovali terénní pracovníci organizace u páru již od roku 2020, kdy se objevily první známky vytvoření harmonického páru. „Mládě je krásné a zdravé a již se integrovalo do hejna divokých arů kobaltových, a je nadále krmeno svými rodiči,“ dodali ochránci. V regionu nyní žije 22 arů kobaltových. Dva původní divocí ptáci, letošní mládě a 19 papoušků, které ve třech vlnách v letech 2019, 2021 a 2022 vypustila organizace Pesquisa e Conservação.

Třetí vypouštění arů kobaltových v Brazílii: tři zabavení ptáci a čtyři mláďata ze Zoo Sao Paulo

S vypouštěním arů odchovaných v zajetí se bude pokračovat

Nešlo přitom jenom o ptáky z Loro Parque. První šestice v roce 2019 pocházela z tohoto největšího papouščího parku na světě, druhou šestici v roce 2021 tvořili dva ptáci z Loro Parque a čtyři papoušci z brazilské stanice Fazenda Cachoeira. Třetí vypouštění proběhlo letos v březnu a šlo o sedm ptáků, z toho tři byli původně zabavení pašerákům a čtyři byli odchovaní v Zoo Sao Paulo. Ve vypouštění ptáků odchovaných přirozenou cestou pod rodiči by se mělo v regionu pokračovat. Dosud jsou totiž arové kobaltoví koncentrováni jen na nevelkém území, kde jsou neustálým terčem pašeráků a obchodníků s exotickými zvířaty. Poptávka po arech kobaltových je vysoká, protože v zajetí jej prakticky nelze, až na výjimky, legální cestou sehnat.

Většinu papoušků mají zoologické zahrady a speciální záchranné stanice a drtivá většina ptáků podléhá brazilské vládě, která schvaluje jejich transfery do jiných zařízení. Poslední sčítání brazilských ornitologů ale odhalila, že divokou populaci tvoří nejméně 1 700 jedinců. Ara kobaltový tak byl v Červené knize ohrožených živočichů IUCN přeřazen z kategorie kriticky ohrožených (CR) do kategorie ohrožených (EN). Arové kobaltoví se v zajetí poměrně dobře množí, lépe než jejich větší a známější příbuzní arové hyacintoví. Například Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife odchoval od roku 2007 již přes 40 mláďat a brazilská Zoo Sao Paulo jen v letech 2015 až 2020 celkem 17 mláďat. Vůbec nejvíc arů kobaltových v zajetí chová německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), které se však na záchovného programu arů kobaltových v přírodě nepodílí.

Loro Parque vypustil šest arů kobaltových odchovaných na Tenerife do brazilské přírody

Úvodní foto: Arara Azul de Lear / Pesquisa e Conservação

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 29. až 31. července 2022

Dálší článek

Křížem krážem po českých zoo: Na Svatý Kopeček u Olomouce za exoty, makaky a žraloky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější