Pražská zoo představila nový pavilon goril, v Darwinově kráteru vystavuje kakaduy havraní

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Nový pavilon goril nazvaný Rezervace Dja představila ve středu novinářům pražská zoologická zahrada. Stavba za více než 300 milionů korun představuje nejmodernější chovné zařízení pro primáty napříč světovými zoo. Gorily zde obývají výrazně větší prostor než v původním pavilonu v dolní části zoo, kde zůstává samec Richard a jeho tři synové. Zbytek skupiny, tři dospělé samice a odrostlé mládě, se přestěhoval do rezervace Dja, kde v karanténě čekají na připojení i nový samec se samicí. Ty zatím nemohli spatřit ani novináři a po dobu karantény je nemůže fotografovat ani samotná zoo. Ačkoli pavilon nenabízí žádné exotické ptáky, při návštěvě pražské zoo se vyplatí zajít i do Darwinova kráteru, kde jsou nově k vidění kakaduové havraní.

Gorilám v novém pavilonu sekundují ve stejné expozici guarézy pláštíkové. Podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka tím chovatelé obohatí každodenní život goril. Vnitřní expozice největších primátů světa má nepoměrně delší prosklenou část, k níž přiléhá amfiteátr se sedátky, takže už nehrozí, že několik málo návštěvníků nahrnutých na sklo zcela znepřístupní pohled do expozice ostatním, jako se to děje ve starém pavilonu goril. „Díky oddělení Richarda a jeho samců a deponaci nového samce a samice – dcery legendární Moji – můžeme založit nový chov. Očekáváme, že v expozici brzy přibydou mláďata,“ nechal se slyšet Miroslav Bobek. Na vnitřní část pavilonu navazuje rozsáhlý venkovní výběh, který přímo sousedí s pastvinami pro žirafy, zebry a další africké kopytníky.

Křížem krážem po českých zoo: Co by si „papouškáři“ neměli nechat ujít v Zoo Praha

Kakaduové havraní mezi andulkami

Rezervace Dja nabízí především primáty, k vidění zde jsou ale i křečkomyši a kaloni nebo maketa zmije gabunské a vycpaní zoborožci u imitované hnízdní dutiny. Ve venkovním výběhu pak jsou kočkodani Brazovi, ve vnitřní talapoin severní, ale také zástupci afrických pavouků, želv a brouků. Součástí pavilonu je i imitace africké školní třídy, kterou bude zoo využívat pro vzdělávací programy pro školy. U vchodu do pavilonu je zaparkovaný autobus, který zoo používala při svém africkém projektu Toulavý autobus s vzdělávacím programem o gorilách. Zástupce tohoto projektu z Afriky se rovněž účastnil novinářské návštěvy pavilonu. Pro veřejnost se rezervace Dja otevře přesně za týden, ve středu 28. září na svátek svatého Václava.

Milovníci papoušků mohou při návštěvě pražské zoo narazit již na dva černé druhy kakaduů. Vedle kakaduů palmových, kteří obývají Rákosův pavilon, přibyli i kakaduové havraní, které zoo získala loni, ale vystavila je až letos začátkem hlavní sezóny ve venkovní voliéře malých papoušků v Darwinově kráteru, který obývají zástupci fauny a flory z Tasmánie a Austrálie. Ve stejné voliéře dosud žily přírodní andulky importované ze Zoo Melbourne, papoušci žlutoramenní a lelkouni soví. Zajímavé je, že zoo připravila pro papoušky žlutoramenné umělá termitiště s vyhříváním a v nich hnízdní nory, které připomínají přírodní hnízdiště těchto ptáků. Místo papoušků žlutoramenných je ale houfně využívají andulky a jejich vzácní příbuzní si oblíbili standardní kmenovou budku.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..